Гроші на відновлення Київської області виділили компаніям, які фігурують у розслідуваннях або не мають необхідного досвіду – Bihus.іnfo

Для повоєнного відновлення й реконструкції Україні необхідно щонайменше $411 млрд
Фото: EPA
Сотні мільйонів гривень на відновлення Київської області без проведення тендерів було виділено компаніям, які фігурують у кримінальних провадженнях. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.іnfo, опублікованому 31 липня.

Як ідеться в матеріалі, процес відновлення в Київській області стартував улітку 2022 року, але пізніше весь цей процес "перетворився на суцільний хаос". Розслідувачі зазначають, що більшість договорів було підписано з підрядниками напряму, без проведення тендерів, самі договори або не публікували в системі Prozorro взагалі, або публікували з великим запізненням, на схожі роботи на одних і тих самих об'єктах могло бути одразу кілька замовлень. Вони додали, що їхня головна претензія – підхід до самого вибору підрядників, які займалися відновленням.

Наприклад, понад 200 млн грн на відновлення Бучі Київської області, зокрема й на роботи на найвідомішій вулиці – Вокзальній, – без тендерів віддали підприємцям із Рівненської області, які раніше не мали досвіду таких масштабних робіт.

Інфографіка: bihus.info

Також у Бучі замовлення на виконання робіт на 40 млн грн надали компанії з помилкою в назві "Булівельна компанія "Відбудова", зазначають розслідувачі. На їхню думку, помилка пояснюється поспіхом, адже фірму зареєстрували юристи, виставили на продаж, а потім купили на порталі оголошень OLX. Одразу після купівлі новими власниками вона вже отримала перші замовлення, ідеться в матеріалі. Директор цього підприємства Борис Лісовський раніше працював у київському КП "Київблагоустрій", де тоді ж працював Тімур Ткаченко – колишній бізнес-партнер заступника керівника Офісу президента Олексія Кулеби.

Частину робіт, якими займалася "Булівельна компанія "Відбудова", досі не виконано, ідеться у статті. Окрім того, місцеві жителі скаржилися на роботу майстрів, пише ЗМІ.

Інфографіка: bihus.info

Ще орієнтовно 40 млн грн від Київської облдержадміністрації одержала компанія "Ласт Буд Кепітал". Вона разом із кількома іншими фірмами, створеними пов'язаними між собою людьми, фігурує у низці кримінальних проваджень, які стосуються фіктивності, ухилення від сплати податків і підроблення документів, ідеться в розслідуванні Bihus.іnfo.

Замовлення на 240 млн грн отримало ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкція", яке має займатися відновленням Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації в Київській області. Діяльність цієї фірми розслідують правоохоронці Сумської області, ідеться в публікації. У судових матеріалах, які вивчили журналісти, вказано, що місцевий чиновник, який, по суті, і привів цю компанію на підряди, раніше працював на сім'ю власників, а сама фірма нібито не мала ресурсів на роботи з відновлення.

Окрім того, розслідувачі зазначили, що ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкція" належить Давідові Кізіменку – сину Олега Кізіменка – чиновника-сепаратиста, який після окупації Криму залишився там на посаді заступника мера Севастополя.

Інфографіка: bihus.info

Правоохоронці розслідують також діяльність компанії-підрядника ТОВ "Атмосфера Інжиніринг Сістемз", пов'язаної з київським забудовником Андрієм Вавришем. Фірма отримала замовлення на ремонт пошкодженого даху в розбитій росіянами багатоповерхівці в Бородянці. Як журналістам розповіли місцеві, робітники фірми, розібравши дах восени, залишили його в такому стані до січня. За цей час будівлю дуже залило, у квартирах утворилася пліснява й почалися руйнування.

Фото: bihus.info

Керівники частини міських і селищних рад від розмов із журналістами про відбудову відмовилися, зазначено в матеріалі.

Водночас чиновники Бучі хаос із замовленнями пояснили "війною та поспіхом". Кулеба в інтерв'ю журналістам заявив, що "кримінальними шлейфами підрядників повинні займатися правоохоронці".

Контекст:

РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.

Згідно з розрахунками Світового банку, озвученими в березні 2023 року, для повоєнного відновлення й реконструкції Україні необхідно щонайменше $411 млрд.

Унаслідок війни Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомив Шмигаль 3 січня.