Глава МЗС Литви заявив про оптимізм щодо фонду ЄС для військової підтримки України

Ландсбергіс назвав Європейський фонд миру "єдиним європейським інструментом, який використовували на допомогу Україні в цій війні"
Фото: EPA

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що "більш оптимістично" ставиться до майбутнього Європейського фонду миру, із якого фінансують постачання військової допомоги Україні членами ЄС. Про це Ландсбергіс сказав 27 січня на спільній пресконференції з главою українського МЗС Дмитром Кулебою в Києві, яку транслювала пресслужба МЗС України у Facebook.

Говорячи про кроки, яких Литва може вжити для подальшої підтримки України у протистоянні повномасштабній російській агресії, Ландсбергіс згадав Європейський фонд миру, котрий назвав "єдиним європейським інструментом, який використовували для допомоги Україні в цій війні".

"Ми не змогли досягти певних домовленостей чи координації стосовно цього аспекту, але зараз я більш оптимістично дивлюся на майбутні кроки [щодо Європейського фонду миру]. Деякі країни-члени вже дивляться на це, уже розуміють, що це має відбутися", – наголосив глава МЗС Литви.

Контекст:

У березні 2021 року країни ЄС створили Європейський фонд миру для фінансування заходів спільної зовнішньої та безпекової політики, які пов'язані з воєнними й оборонними питаннями, із метою запобігання конфліктам і збереження миру. Через цей фонд Брюссель профінансував сім траншів військової допомоги Україні.

14 березня Рада Євросоюзу заявила про намір збільшити фінансову стелю Європейського фонду миру до €7,98 млрд на період до 2027 року.

У квітні 2023 року сайт дипломатичної служби ЄС повідомляв, що фонд виділив на підтримку України вже вісім траншів на загальну суму приблизно €4,6 млрд.

У червні високий представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель запропонував перетворити Європейський фонд миру на фонд допомоги Україні. За його словами, це мають бути не "чергові пакети" допомоги й періодичні постачання зброї, а робота "на довгострокову перспективу".