Хомчак відповів, чи може Росія влаштувати провокації на Донбасі через санкції проти Медведчука
Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Руслан Хомчак розповів в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман, чи треба пов'язувати санкції проти голови політради ОПЗЖ Віктора Медведчука й ситуацію на фронті.
Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Руслан Хомчак відповів в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман на запитання, чи можливо, що Кремль відповість на санкції проти нардепа від ОПЗЖ, кума президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука провокаціями й загостренням на фронті.
Хомчак наголосив, що санкції – питання скоріше політичне, ніж військове.
"Тому я не думаю, що ця відповідь на фронті буде сугобо по санкціям, по Медведчуку. Це комплекс. Санкції були не тільки по тому, кого ви назвали, а санкції були по багатьом. І санкції продовжуються. І щотижня ми приймаємо рішення по тим чи іншим фірмам, підприємствам, особам. Тому я б прямо це діло не зв'язував", – сказав він.
Головнокомандувач ЗСУ наголосив, що не хотів би, щоб армія давала судження у питаннях, у яких краще розбираються політики.
Він також зазначив, що ескалація на фронті – "складний процес", що залежить від багатьох факторів.
"Ескалація на лінії зіткнення пов'язана в першу чергу з тим, що відбувається поза лінією зіткнення: це засідання тристоронньої контактної групи, засідання "Нормандської четвірки", інші процеси, політичні й дипломатичні. І Росія руками тих підрозділів, які знаходяться на лінії зіткнення на непідконтрольній території, маніпулює тим процесом, який може бути – саме втратами, саме обстрілами, саме ескалацією", – додав Хомчак.
У 2014 році Росія окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 4 лютого глава МВС Арсен Аваков заявив, що на Донбасі "жодного мирного процесу вже немає". "Діють снайперські пари, діють міномети, обстріли. Війна триває", – сказав він.
Президент України Володимир Зеленський 11 лютого під час візиту в Донецьку область заявив, що ескалація ситуації на Донбасі пов'язана зі спробами Росії тиснути на Україну на переговорах у ТКГ.
Рада національної безпеки і оборони 19 лютого вирішила ввести санкції проти 19 юридичних осіб та вісьмох фізосіб: п'яти громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім'ї Медведчука) і трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко та Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали цивільною дружиною нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака.
Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування СБУ за статтею про фінансування тероризму, сказав секретар РНБО Олексій Данілов. Санкції вводять на три роки, вони стосуються всього майна, яке контролює Медведчук.
Глава МВС Арсен Аваков в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив думку, що Росія відповідатиме на санкції проти Медведчука, зокрема, провокаціями на фронті.
Медведчук і Марченко – куми Путіна. Глава Кремля хрестив їхню дочку Дар'ю, яка народилася 2004 року. Обидва члени сімейства занесені в базу центру "Миротворець".