Хомчак закликав не нагнітати ситуацію і не створювати загонів добровольців через ескалацію ситуації з РФ
Хомчак зазначив, що Генштаб прогнозує всі можливі варіанти розвитку ситуації і "визначає адекватні шляхи реагування".
Зокрема, в регіонах країни проводять планові та позапланові збори резервістів і територіальної оборони.
"Звертаю увагу, що не варто зміщувати акценти створенням не визначених законом воєнізованих формувань. Адже подібна нескоординована діяльність може бути спекулятивно використана російською пропагандистською машиною для інформаційного підтвердження їхніх маніпулятивних та брехливих тверджень щодо ситуації в Україні", – ідеться у зверненні Хомчака.
Він підкреслив, що у ЗСУ "прийняті всі рішення щодо швидкого розгортання додаткових резервів і необхідних ресурсів" у разі загострення ситуації біля кордонів України.
"Звертаюсь із закликом долучатися до Збройних сил України, поповнювати оперативний резерв і підрозділи територіальної оборони", – резюмував Хомчак.
Контекст:
15 квітня мер Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення муніципальній інспекції міста про формування загону добровольців, які в разі повномасштабного вторгнення Росії захищатимуть Україну на сході. "Ми всі розуміємо, що загострення буде. Треба бути готовими. Якщо з Івано-Франківська будуть іти на схід добровольці, то краще, щоб вони служили разом", – написав він у Facebook.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група (ТКГ) погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За даними розвідки, станом на початок березня біля кордону України РФ розмістила приблизно 89 тис. осіб. За прогнозом начальника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова, до 20 квітня їхня кількість зросте до 110 тис.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня визнав, що до "західного кордону" Росії перекинуто дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ. За його словами, вони беруть участь у "контрольній перевірці військ". Шойгу також заявив, що Росія "вживає заходів" у відповідь на "загрозливу військову діяльність НАТО".