Ілларіонов: Путіна малювали як монстра та чудовисько, а він узяв і з'їв чижика. Двох чижиків G

Ілларіонов: Можливо, Путін розуміє, що взагалі нічого не може отримати від України, але хоча б давайте ці два утворення
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Експерт Українського інституту майбутнього, радник президента Росії Володимира Путіна з економіки у 2000–2005 роках Андрій Ілларіонов вважає, що варіант, що Путін визнає окуповані українські території, які перебувають під контролем збройних угруповань "ДНР" і "ЛНР", розглядали як малоймовірний і російська влада могла піти цим шляхом, оскільки інші сценарії було неможливо реалізувати. Таку думку експерт висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"[Чи підозрював я, що Путін може піти на визнання ОРДЛО?] Так, ця опція завжди існувала. Але ймовірність цього варіанта розглядали як не дуже високу, тому що вважали, що для Путіна однаково залишається критично важливим добитися перемоги над Україною, встановлення контролю над Україною", – сказав Ілларіонов.

Експерт пояснив, що на початку конфлікту з Україною Путін для цього намагався використати воєнні методи, але зрозумівши, що "Збройні сили України точно не менш ефективні і за якістю не поступаються російським військам", він відмовився від цього шляху і зробив усе, щоб підписали невигідні для України Мінські угоди щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

"Оскільки воєнний шлях було закрито, залишався один цей квазідипломатичний. Розірвавши Мінські угоди через визнання "ДНР" та "ЛНР", Путін автоматично не може використати аргумент "їх там немає", він там є, його офіційно визнають агресором. Не тільки з погляду хоч трохи грамотної людини, але й за всіма параметрами. Він є людиною, яка порушила не тільки міжнародне право, але також Мінські угоди, які не є міжнародним правом", – зазначив Ілларіонов.

Він підкреслив, що поки точно невідомо, чому Путін пішов на визнання "ЛДНР".

"Ми до кінця цього зараз не знаємо. Це дійсно те рішення, ймовірність якого завжди розглядали як не дуже високу. І це, до речі, те рішення, якого не передбачала хвалена американська розвідка... [Що буде далі?] Легалізація регулярних російських збройних сил, тих, які перебувають на території ОРДЛО, створення там військових баз під офіційно російськими прапорами, але все це погіршує становище Путіна. Так, його малювали як монстра та чудовисько, а він узяв та з'їв чижика. Точніше, двох чижиків. Можливо, він розуміє, що взагалі нічого не може отримати від України, але хоча б давайте ці два утворення", – припустив Ілларіонов.

Аналітик прогнозує, що надалі Путін не припинить тиску на Україну.

"Це не означає, що припиниться психологічний тиск на Україну, що припиниться військовий тиск погрозами. Це, мабуть, триватиме. Але загалом найважливіший і найнебезпечніший інструмент під назвою "Мінські угоди", який Путін використовував протягом семи років, перестав діяти", сказав Ілларіонов.

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Контекст:

2014 року, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на Донбасі. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.

2015 року Верховна Рада України визнала підконтрольні Росії райони Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями.

21 лютого Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто із членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання. Пізніше того самого дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України та підписав відповідні укази. Вони передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру". 22 лютого Держдума, а слідом за нею і Рада Федерації ратифікували договори РФ із "ЛДНР" про дружбу та взаємодопомогу, а Путін заявив, що РФ визнала "ЛДНР" у межах Луганської та Донецької областей (озброєні угруповання контролюють лише частину цих регіонів).

Великобританія, США, Канада і Японія вже ввели санкції проти Росії через визнання "ЛДНР". Зокрема, Вашингтон наклав обмеження на суверенний борг Росії. Німеччина вирішила зупинити сертифікацію газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати РФ та ФРН дном Балтійського моря в обхід України.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ розцінює останні кроки РФ як порушення суверенітету та територіальної цілісності України, й оголосив про призов резервістів.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов анонсував введення надзвичайного стану в країні. Це рішення ще має підтримати Верховна Рада.