Ядерний статус держави не має бути дозволом на несправедливість – Зеленський

Зеленський: Росія спеціально поширює страх застосування ядерної зброї, хизуючись тим, що може знищити життя на землі

Фото: ЕРА
Президент України Володимир Зеленський 26 березня звернувся до учасників Doha Forum 2022.

Виступ показували через відеозв'язок, трансляцію проводили на сторінці Офісу президента у Facebook.

Президент наголосив, що в основі агресії Росії проти України – несправедливість.

"Саме несправедливість – основа того, що зараз Росія робить проти України, користуючись, зокрема, і своїми привілеями в міжнародних організаціях, а також страхом застосування ядерної зброї. Страхом, який Росія спеціально постійно поширює, хизуючись тим, що може знищити ядерною зброєю не тільки той чи інший народ, але й узагалі життя на землі. Зараз у світі цілком серйозна дискусія на політичному рівні про те, що робити, якщо Росія застосує тактичну ядерну зброю... Або іншу зброю масового ураження, зокрема хімічну", – розповів він.

Президент нагадав, що в 90-х Україна відмовилася від третього за потужністю у світі ядерного потенціалу.

"Це був найбільший внесок у глобальний захист від ядерних катастроф, який коли-небудь хтось робив. В обмін на цей внесок наша держава отримала письмові обіцянки безпеки від найсильніших держав світу, зокрема й від Росії. Але такі обіцянки не стали гарантіями. А війною проти України пішла якраз одна з таких держав, які й обіцяли нам безпеку: найвищий прояв несправедливості, який тільки можна було побачити! Тож який висновок зроблять із цього інші держави? Висновок, що й собі треба ядерну зброю, чи не так? Щоб уберегтися від нападу... Це вкрай небезпечно для всіх. Нам потрібна реальна реформа міжнародних інституцій, механізмів ООН, щоб гарантувати безпеку... Щоб той, хто у 28 разів більший, не думав, що може дозволити собі все що завгодно. І щоб ядерний статус держави не слугував їй дозволом на будь-яку несправедливість проти інших держав", – додав він.

Контекст:

На початку березня російські ЗМІ почали поширювати пропагандистські меседжі про нібито наявність в Україні військово-біологічної програми. Зокрема, офіційний представник міноборони Росії Ігор Конашенков заявив, що нібито в українських біолабораторіях, розташованих неподалік від РФ, "розробляли компоненти біологічної зброї". 9 березня Конашенков сказав, що "українські націоналісти" завезли до Золочева Харківської області приблизно 80 тонн аміаку. Він заявив про "підготовку українськими націоналістами провокації з використанням отруйних речовин". Жодних підтверджень він не надав.

Після заяв офіційних осіб РФ представниця Білого дому Джен Псакі припустила, що Росія може застосувати в Україні хімічну чи біологічну зброю або використати її в операції "під чужим прапором" (тобто влаштувати провокацію і звинуватити в цьому Україну).

10 березня Служба безпеки України попередила, що російські війська можуть готувати диверсії на складах аміаку в Харківській області з метою дискредитації ЗСУ. "Держава-терорист продукує фейки, щоб виправдати свої звірства і звинуватити в них Україну", – наголосили у відомстві.

Зеленський заявив, що Україна не розробляє жодної зброї масового ураження, і звинуватив Росію в імовірній підготовці хімічної атаки на Україну. 24 березня на саміті "Великої сімки" (G7) глава держави сказав, що загроза застосування Росією хімічної зброї є реальною.

Того самого дня президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дадуть відповідь на застосування президентом РФ Володимиром Путіним хімічної зброї в Україні.

Лідери країн G7 за підсумками саміту у Брюсселі застерегли РФ від застосування хімічної, біологічної чи ядерної зброї.