Якщо Росія зіб'є хоча б один американський супутник, це буде як Перл-Гарбор – експерт

Росія погрожує збивати супутники, які допомагають Україні у війні
Фото: wikipedia.org
Російська влада заявила, що розглядає комерційні західні супутники, які використовують для допомоги Україні, як "законні цілі" для удару. Про можливі наслідки розповів популяризатор космосу Віталій Єгоров, пише "Радио Свобода" 28 жовтня.

Єгоров зазначив, що на космічний апарат поширюється суверенітет країни, яка його запустила, – так само, як на кораблі чи літаки. Тому для Росії атаку на американський супутник буде прирівняно до атаки на американський літак чи корабель. Водночас у світовому космічному праві немає поняття "приватний", тож якщо супутник американський, то в разі його збиття  відносини будуть з американською державою.

На думку Єгорова, якщо Росія наважиться атакувати супутники, які допомагають Україні, це призведе до того, що США нададуть Україні ще більшу підтримку.

"Росія не в змозі завдати серйозної шкоди американській космонавтиці: у США є 4 тис. супутників, і всі їх не позбиваєш – у нас ракет стільки немає. Так, буде сміття, але супутники літають на різній висоті, і що вище, то більший простір і менша ймовірність, що супутник випадково вразить якийсь уламок сміття. Крім того, у США ефективно працює виробництво супутників", – розповів він.

Водночас для Росії втрати будуть колосальними, вважає експерт. На його думку, РФ у такому разі доведеться попрощатися з усією космонавтикою та своїми супутниками. Тому такі заяви РФ можна вважати блефом.

"Реально діяти так – це вкрай необдуманий вчинок. Ми знаємо, що у США є сторони, які схиляються до збільшення чи скорочення допомоги Україні. І якщо Росія зіб'є хоча б один американський супутник, то це буде як Перл-Гарбор. Тоді у Сполучених Штатах сумнівалися, воювати з японцями чи ні. А після того, як Японія напала на Перл-Гарбор, сумнівів не було, і Америка вступила у війну. Тут вийде приблизно так само. З погляду Росії, це буде вкрай дурний вчинок. Хоча таких вчинків за останні понад пів року вона вже наробила чимало. Тож зараз нічому дивуватися не варто", – сказав експерт.

За словами експерта, технічно Росія має можливість збивати супутники, але не всі.

"Наприклад, у Maxar є п'ять-шість супутників – стільки ракет у Росії є. А у компанії Planet Labs 150 супутників, і вони дуже малі за розміром – їх позбивати Росія однозначно не в змозі", – сказав він.

Контекст:

З початком російського вторгнення в Україну компанія SpaceX Ілона Маска надала українській владі доступ до системи супутникового інтернету Starlink. Українські військові використовують супутниковий зв'язок для комунікації, координації підрозділів, управління дронами й коригування артилерійського вогню. 28 лютого перша партія терміналів прибула в Україну.

Крім того, ЗМІ надходять деякі відомості про перебіг бойових дій в Україні за допомогою супутникових знімків американських компаній Planet Labs і Maxar. Проти останньої РФ уже погрожувала запровадити санкції.

Заступник голови департаменту з нерозповсюдження й контролю над озброєннями МЗС РФ Костянтин Воронцов 26 жовтня заявив, що Росія вважає "законними цілями" для удару комерційні супутники США та їхніх союзників, якщо їх використовуватимуть під час війни в Україні.

Координатор зі зв'язків з громадськістю ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що Штати в належний спосіб дадуть відповідь на будь-яку атаку Росії на американські комерційні супутники.