"Якщо вони співпрацюють із терористами й беруть участь у знищенні нашого народу, ми мусимо їх убити". Данілов підтвердив ліквідацію у Криму іранських інструкторів із Shahed-136
Збройні сили України ліквідували у Криму інструкторів з Ірану, які допомагали російським військовим освоїти дрони-камікадзе Shahed-136 іранського виробництва. Про це секретар Ради безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив у коментарі британському виданню The Guardian 24 листопада, не уточнюючи кількості вбитих інструкторів.
За словами Данілова, ліквідовані іранці перебували на українській території, куди їх "не запрошували".
Він висловив переконання, що "якщо вони співпрацюють із [російськими] терористами й беруть участь у знищенні нашого народу, ми мусимо їх убити".
Секретар РНБО зазначив, що іранці й далі наполягають на тому, що вони не є постачальниками зброї для РФ, але не надали Україні підтверджень цього. За його словами, в Україні розуміють, що дрони не літають, якщо люди не навчаться ними управляти, а росіянам "бракує розуму", щоб розібратися в цьому самим".
Данілов додав, що "в сучасному світі нічого не приховаєш", і це лише питання часу, коли про причетність Ірану стане відомо публічно.
Український Центр національного спротиву, створений Силами спеціальних операцій, повідомляв 12 жовтня, що іранські інструктори заїхали в окуповані Крим і Херсонську область.
"За даними підпілля, іранці базуються в населених пунктах Залізний Порт, Гладківка (Херсонська область) та Джанкой (Крим). Вони навчають росіян користуватися дронами-камікадзе й безпосередньо контролюють запуск дронів по українських цивільних об'єктах, зокрема удари по Миколаєву та Одесі", – інформували в центрі.
17 жовтня там повідомили, що в Херсонській області помітили 20 інструкторів з Ірану.
21 жовтня зазначали, що щонайменше 10 іранських інструкторів, які навчали російських солдатів запускати закуплені Росією в Ірану дрони, загинули протягом тижня внаслідок обстрілів із боку України. Про це кореспонденту ізраїльського мовника KAN Аміхаю Штейну розповів неназваний український урядовець.
Контекст:
Росія застосовує в Україні щонайменше два види іранських БПЛА – дрони-камікадзе Shahed-136 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6. Росіяни перефарбували Shahed у свої кольори й назвали "Герань-2".
Президент України Володимир Зеленський 26 жовтня повідомив, що РФ випустила по Україні вже майже 400 іранських дронів-камікадзе. 28 жовтня спікер командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів, що ЗСУ збили понад 300 іранських дронів-камікадзе, унаслідок чого Росія знизила інтенсивність атак. 3 листопада представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов заявив, що Іран передав Росії нову партію із 200 дронів.
Іран спочатку заперечував постачання дронів російській армії. 5 листопада в МЗС Ірану визнали, що такі постачання були, але запевнили, що йдеться про "обмежену кількість безпілотників" і що їх передали "за кілька місяців" до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Телеканал CNN і агентство Reuters повідомляли, що Іран готується цьогоріч відправити Росії нову партію зброї для використання у війні проти України, до якої входять, окрім ударних безпілотників, балістичні ракети з підвищеною точністю класу "земля – земля".
Заява Тегерана про те, що він надав "обмежену кількість" безпілотників Росії "за кілька місяців до початку війни в Україні", не відповідає дійсності, заявив спеціальний представник США у справах Ірану Роберт Меллі. Він сказав, що Іран передавав Росії десятки ударних дронів цього літа.
Британський телеканал Sky News 8 листопада повідомив, що Росія розрахувалася з Іраном за дрони-камікадзе, переславши €140 млн готівкою і зразки західної зброї, захоплені в Україні.
Країни Заходу, зокрема Канада та США, ввели санкції проти іранського виробника дронів.
19 листопада видання The Washington Post повідомило, що Росія провела секретні переговори з Іраном, під час яких домовилася про виробництво в Росії іранських дронів-камікадзе, котрі вона використовує у війні проти України.