Яценюк: НАТО заснув після падіння Берлінського муру і розбудився тільки 24 лютого 2022 року
"НАТО розбудився тільки 24 лютого 2022 року. Він заснув після падіння Берлінського муру й розбудився 24 лютого. Він не у 2014 році розбудився, не 20 лютого 2014 року. То так, знаєте, будильник задзвонив. Знаєте, уранці от іноді ставиш будильник на 8.00. Він "пі-пі-пі", ти його виключив і пішов далі спати. От десь приблизно була така ситуація у 2014 році. А тут уже його ніхто не виключав. Тут уже стало зрозуміло, що взагалі треба весь НАТО переформатовувати", – сказав він.
Яценюк зазначив, що в НАТО після повномасштабного вторгнення РФ в Україну усвідомили, що в них дуже слабка стратегія оборони.
"Їхня початкова стратегія оборони була, знаєте, яка? Ну от, якщо росіяни нападуть, то вони якусь територію окупують, а потім ми відправимо війська і ці війська відіб'ють цю територію. Коли вони побачили, що відбулося в Бучі, у Маріуполі, в Ірпені, коли вони побачили, що це нелюди й варвари, коли вони побачили, що в перші дні війни росіяни контролювали території, які більші, ніж країни – члени НАТО, зараз у них повністю пішов новий формат, нова стратегія оборони країн – членів НАТО. І вклад України в безпеку НАТО неймовірний, це моє переконання. Знаєте, у чому в першу чергу цей вклад? Найвищою ціною ми роззброїли Росію на майбутні десятиліття. Тобто Росії треба десятиліття на те, щоб відновити свій потенціал", – сказав він.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
НАТО має дати Україні терміни вступу у блок на саміті у Вільнюсі, заявляв Кулеба.
Саміт НАТО у Вільнюсі відбудеться в липні 2023 року. На нього запросили президента України.