Яценюк про виступ Путіна: Звернення до холопів, у залі – "прекрасні" обличчя. Я таких пик не бачив із дрімучих часів Радянського Союзу
Гордон попросив Яценюка оцінити висловлювання російського опозиціонера Михайла Ходорковського.
"Не треба знімати відповідальність з Путіна та його режиму і перекладати її на всіх росіян. Він цього й добивається. Він хоче перетворення цієї війни з війни Путіна та його режиму на війну народну. Але не може цього досягти. Давайте не будемо йому допомагати". Це, до речі, перегукується з тим, що [президент Джо США] Байден сказав. Що є Путін та його режим, а є народ, і не треба їх поєднувати. Що ви стосовно цього думаєте?" – запитав засновник видання "ГОРДОН".
Український експрем'єр назвав слова Ходорковського "класичною дипломатичною риторикою", стандартною для комунікації з країною, де при владі – недружній режим.
"Я вам хочу нагадати, що така риторика була за часів Радянського Союзу. Коли радянський режим був ворогом, але західні країни надсилали сигнали, що народ, який проживає в Радянському Союзі, не ворог", – сказав він.
Водночас Яценюк закликав не забувати про факти.
"Володимир Путін почав жахливу агресію проти України. Він особисто дав вказівку, він відповідальний за акт агресії, за злочини проти людяності та за воєнні злочини, які скоюють в Україні. Путіна підтримує російське населення. Ці 50% чи 70% росіян несуть солідарну відповідальність із Путіним. За всієї поваги до пана Ходорковського", – переконаний колишній глава українського Кабміну.
Ті росіяни, які 22 лютого прийшли в "Лужники" на мітинг на підтримку війни за участю Путіна, також є відповідальними, вважає він.
"Хоча там, на мою думку, кумедна історія. Виявляється, було 200 тис. у "Лужниках". Вам нічого ця цифра не каже? Мені ця цифра резонує із цифрою 200 тис. втрат Росії у війні проти України. Там міг бути або порожній стадіон, щоб він вийшов на порожній стадіон, і це тоді було б зрозуміло, що такий стадіон він особисто вбив. Або 200 тис. трупів", – припустив лідер партії "Народний фронт".
Російський президент, як вважає Яценюк, намагається перетворити ініційоване ним самим повномасштабне вторгнення в Україну на "священну війну".
"До речі, я дивився його звернення до холопів. "Прекрасні обличчя" перебувають у залі. Я таких пик не бачив із найдрімучіших часів Радянського Союзу. І цих інтелектуалів, освічених великодержавників. Я таких пик ще не бачив. Там на кожному намальовано, хто він. Але цікаво було, чим він скінчив. У нього фраза була: "За перемогу, за сім'ю". Бракувало тільки одного", – поділився лідер партії "Народний фронт".
Гордон припустив, що бракувало характерного для часів епохи культу особистості радянського вождя Йосипа Сталіна заклику: "За Сталіна!"
"Правильно. "За Путіна". Він сам не знає, що робити. Я побачив, що і його еліти так звані самі не знають, що робити. Було в медіа, що [голова Ради Федерації Валентина] Матвієнко, ще одна потвора, яка, до речі, має українське коріння... Вона на вухо говорить прем'єру [РФ Михайлові Мішустіну]. І по губах, ви ж знаєте, що можна з імовірністю 99% розшифрувати, що сказала людина... Що вона йому на вухо сказала... Там був текст. Не можу його вимовити. І вона начебто зробила це двічі", – сказав Яценюк.
Гордон у відповідь уточнив, що Матвієнко на адресу Путіна на відео, яке згадав експрем'єр України, вимовляє слово "п...здить", тобто – "обманює".
Яценюк додав, що дивиться усі виступи Путіна.
"Ворога треба знати. Я на них [промови російського лідера] завжди дивлюся реалістично, розуміючи загрозу, яку ця країна становить", – підсумував він.
Контекст:
21 лютого Путін звернувся з посланням до Федеральних зборів. На захід у Москві було запрошено приблизно 1 тис. осіб: депутатів Держдуми й сенаторів, членів уряду та президентської адміністрації, силовиків, суддів, глав релігійних конфесій, а також учасників повномасштабного вторгнення в Україну.
Путін під час оголошення послання, зокрема, заявив, що Росія зупиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння, і звинуватив США у нібито розробленні нових типів ядерних боєприпасів. Також у своєму посланні Путін укотре повторив набір відомих тез російської пропаганди про "нацистів в Україні, яких натаскував Захід", і про те, що війна в Україні нібито виникла з провини США, НАТО, Заходу та самої України.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов назвав послання Путіна його "найгіршим виступом за 20 років". На думку радника глави Офісу президента України Михайла Подоляка, виступ Путіна засвідчив, що "перспективних рішень" у ситуації, що склалася, у президента РФ немає. Британська розвідка зазначила, що, незважаючи на загальний "войовничий тон", жодної конкретики на тему війни в Україні у промові глави Кремля не пролунало.
Путін зізнався, що сам насилу вислухав би власне майже двогодинне послання.