Єрмак: Конкретний план мирного врегулювання – на столі. Росія повинна сказати, чи готова вона йти шляхом установлення миру на Донбасі

Єрмак: Ми чекаємо позиції від РФ щодо плану
Фото: president.gov.ua

Сьогодні є конкретний план мирного завершення війни на Донбасі, запропонований Францією та Німеччиною і доопрацьований Україною; він відповідає Мінським домовленостям і може стати дорожньою картою врегулювання конфлікту, останнім кроком у якій буде реінтеграція окупованих територій і проведення там виборів, заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак.

У межах переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі Німеччина, Франція та Україна розробили план мирного завершення війни, сторони чекають на реакцію Росії. Про це глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив під час онлайн-дискусії "Конфлікт на сході України: перспективи на 2021 рік" 9 березня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"У рамках нормандського формату був запропонований дуже потужний крок, який ми сьогодні обговорюємо і який, я сподіваюся, за тиждень – два буде предметом потужного обговорення під час відеоконференції в нормандському форматі – це так звані кластери – логічні кроки, які повністю відповідають духу і принципам Мінських домовленостей, міжнародному праву і можуть, у разі їх погодження, стати основою для дорожньої карти, яка дійсно б завершилася встановленням миру на Донбасі, поверненням, реінтеграцією окупованих територій до України та проведенням місцевих виборів", – сказав Єрмак.

Він підкреслив, що зараз є спільна позиція України, Німеччини і Франції щодо цього документа.

"Ми чекаємо такої самої позиції від РФ. Росія повинна чітко сказати, чи готова вона йти шляхом установлення миру на Донбасі, або вона не хоче миру в Україні", – додав Єрмак.

Глава ОПУ підкреслив, що сьогодні "конкретний план мирного врегулювання – на столі". За словами Єрмака, Німеччина і Франція запропонували цей план, а Україна допрацювала.

"І ми вважаємо, що він абсолютно відповідає духу і принципу Мінських домовленостей, він відповідає нормам міжнародного права. І в разі, якщо Росія, яка сьогодні декларує свою готовність щодо припинення війни, реінтеграції окупованих територій, повернення наших громадян... Це буде відповідати всім критеріям. Сьогодні ми повинні чітко заявити – ми йдемо цим шляхом, або хтось повинен сказати: "Ні, ми проти цього і не хочемо миру в Україні". Тоді всьому світові буде зрозуміло", – резюмував Єрмак.

У 2014 році Росія окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази.

Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

Востаннє саміт лідерів "Нормандської четвірки" проводили понад рік тому – 9 грудня 2019 року в Парижі. У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково.

Очікували, що наступний саміт відбудеться в березні – квітні 2020 року, однак цього не сталося.