Єрмак про ймовірність повномасштабного нападу РФ на Україну: Ризики високі
Відповідно до розвідданих, які Київ отримує від країн Заходу, імовірність повномасштабного нападу РФ на Україну досить висока. Про це в опублікованому 1 грудня інтерв'ю "РБК-Україна" заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак.
"Скажу так: ризики високі, але я сподіваюся, що цього не станеться", – зазначив Єрмак.
За його словами, про мотивацію Кремля в цій ситуації "можна тільки здогадуватися", тому українська влада активно працює на дипломатичній арені.
"Про це не прийнято багато говорити, але повірте, ми робимо все можливе. І ми відчуваємо величезну повагу до нашого президента і нашої країни. Усі цінують його чесність і вважають його сильним лідером. І тому сьогодні все, що планується керівництвом України, проходить у рамках практично щоденних консультацій з іншими світовими лідерами. Але я ще хочу звернути особливу увагу, що сьогодні в нашої країни налагоджені глибокі й партнерські відносини з країнами та об'єднаннями, які відіграють ключову роль – США, Великобританія, Туреччина, Франція, Німеччина та ЄС у цілому", – підкреслив Єрмак.
Контекст:
30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною і це непокоїть високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.
У Кремлі не коментували публікації Politico.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ на кордоні України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.
18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.
21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
23 листопада спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
The New York Times писала 25 листопада, що адміністрація президента США Джо Байдена зосереджена на дипломатичних каналах, щоб стримати та відмовити президента РФ Володимира Путіна від вторгнення в Україну. Це може передбачати особисту зустріч між Байденом і Путіним.