Єрмак закликав США підтримати створення спецтрибуналу для Росії
"Мир неможливий без справедливості. А справедливість неможлива без правосуддя", – заявив Єрмак і наголосив, що "обов'язковим елементом формули миру" є створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
"Злочин агресії – це альфа й омега війни. Розпочати злочинну та неспровоковану війну – це відчинити двері для тисяч злочинів різного рівня, що скоюються під час бойових дій і на окупованій території", – сказав керівник Офісу президента.
На його думку, недосить знайти і притягнути до відповідальності кожного, хто вчинив воєнні злочини.
"Мають бути покарані й ті, у чиїх головах визріло пекло агресії. Хто віддавав наказ почати цю злочинну війну і хто організував терор. Ось що таке справедливість. Ось чому Україна звертається до США по підтримку наших зусиль зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії", – сказав він.
Дискусію "Кримінальне переслідування за злочин агресії, скоєний в Україні" провели два аналітичні центри США – United States Institute of Peace та Atlantic Council. У ній узяли участь керівництво Держдепартаменту США, члени Палати представників, сенатори та представники найбільших аналітичних центрів, включно з Human Rights Watch, Open Society тощо.
Контекст:
За даними Офісу президента України станом на вересень, від початку повномасштабного вторгнення російська армія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Українські правоохоронці ідентифікували приблизно 168 тис. російських окупантів.
Президент Володимир Зеленський запропонував створити спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України, він доповнить діяльність Міжнародного кримінального суду та інших таких інституцій, які на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів і, зокрема, визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.
Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.
Про початок роботи над створенням спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні заявили 30 листопада у МЗС Франції. Російське МЗС "обурилося" через заяву МЗС Франції.