ЄС вітає підписання в Туреччині угоди про експорт українського зерна – Боррель
"Європейський союз вітає угоди, підписані сьогодні у Стамбулі між Україною, Росією, Туреччиною та Організацією Об'єднаних Націй, щоб розблокувати Чорне море для українського експорту зерна. Це важливий крок уперед із зусиль щодо подолання глобальної відсутності продовольчої безпеки, яку спричинила агресія Росії проти України. Його успіх залежатиме від швидкої та сумлінної реалізації сьогоднішньої угоди", – заявив він.
Боррель наголосив, що неспровокована та невиправдана військова агресія Росії проти України має "руйнівні глобальні наслідки".
"Росія навмисно знищує сільськогосподарську і транспортну інфраструктуру та обладнання України, спричиняючи брак пального і створюючи проблеми в усесвітньому ланцюжку постачання продовольства через блокування українських портів та розкрадання українського зерна. Росія фактично поставила під загрозу продовольчу безпеку мільйонів людей у всьому світі. Нинішня угода дає можливість змінити цей негативний курс", – сказав голова європейської дипломатії.
Він заявив, що ЄС підтримує зусилля координатора надзвичайної допомоги Мартіна Гріффітса та заступниці генерального секретаря конференції ООН із питань торгівлі та розвитку Ребеки Грінспан під керівництвом генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша щодо пошуку способів розблокувати український сільськогосподарський експорт. Також у ЄС "віддають належне" Туреччині за її роль у посередництві в цій угоді та в підтримці її реалізації.
"ЄС, як і раніше, прагне допомогти Україні вивести якомога більше свого зерна на світові ринки якнайшвидше. План солідарності ЄС лише в червні сприяв експорту 2,5 млн тонн. Ми також тісно співпрацюємо з такими партнерами як ООН і G7 для сприяння багатосторонньому реагуванню на ширші аспекти глобальної продовольчої безпеки. У цьому контексті ми мобілізуємо понад €7,7 млрд до 2024 року. Відповідно до Статуту ООН, ЄС і далі працюватиме з генеральним секретарем ООН і підтримуватиме його в усуненні наслідків цієї війни, навмисно розв'язаної російським керівництвом", – ідеться в заяві.
Контекст:
У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт. Від експорту продовольства з України залежить життя приблизно 400 млн осіб у різних країнах.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про експорт українського зерна. На заході були президент Туреччини Реджеп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк перед цим наголошував, що Україна підписує угоди з ООН та Туреччиною, а не безпосередньо з РФ. Росія також підписує документи з ООН та Анкарою. Він зазначив, що угода не передбачає жодного супроводу суден із зерном російськими кораблями та присутності російських представників в українських портах. За його словами, усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуть спільні групи в турецьких територіальних водах "у разі виникнення такої потреби".
Агентство "Інтерфакс-Україна" повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, супутніх харчових продуктів і добрив (зокрема аміаку) із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів із можливістю продовження цього строку. Сторони домовилися про таке: максимальні гарантії безпеки для всіх суден, які беруть участь у цій ініціативі; створення під егідою ООН у Стамбулі спільного координаційного центру (СКЦ), до якого входять представники всіх сторін; створення та робота на суднах, які беруть участь в ініціативі, інспекційних груп із представниками сторін, котрі оглядатимуть судна в портах, визначених Туреччиною, під час входу/виходу до Турецької протоки для перевірки відсутності на бору несанкціонованих вантажів і персоналу.
Якщо потрібно розмінування підходів до портів – мають залучити тральник третьої країни. Торговельні судна мають попередньо зареєструватися у СКЦ, вони перебуватимуть під технічним контролем на час їхнього проходу морським гуманітарним коридором, узгодженим усіма сторонами. "Жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, узгоджену СКЦ, без дозволу СКЦ і виключно після консультації з усіма сторонами", – підкреслюють у документі.