ЄС затвердив четвертий пакет санкцій проти РФ

Нові санкції набудуть чинності, щойно їх опублікують в офіційному журналі ЄС

Фото: depositphotos.com

Постійні представники Євросоюзу (COREPER) затвердили 14 березня четвертий пакет санкцій проти Росії через розв'язану нею війну в Україні. Про це повідомило французьке головування у Раді ЄС у Twitter.

Новий пакет санкцій спрямований проти фізичних та юридичних осіб, причетних до війни проти України, а також низки секторів російської економіки.

Нові санкції набудуть чинності, щойно їх опублікують в офіційному журналі Європейського союзу.

Окрім того, постпреди ЄС також схвалили заяву до Світової організації торгівлі щодо агресії Росії проти України. У заяві йдеться про скасування переваг, якими Росія користується як член організації, та про припинення розгляду заявки Білорусі на вступ до СОТ.

Контекст:

Протягом лютого березня ЄС ввів три пакети санкцій проти РФ і Білорусі за агресію проти України, зокрема заборонив операції з центробанками двох країн та від'єднав деякі російські та білоруські банки від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.

Четвертий пакет санкцій ЄС анонсував після дводенного неформального саміту лідерів Євросоюзу, який 10–11 березня відбувався у Франції. На цьому саміті ЄС пообіцяв допомогти відновленню України після закінчення війни, а також розглянув її заявку на вступ до союзу. У заяві йдеться, що ЄС "буде ще більше зміцнювати зв'язки та поглиблювати партнерство [з Україною], щоб підтримати її у русі європейським шляхом". "Україна належить нашій європейській сім'ї", – наголосили лідери ЄС. Учасник саміту, президент Литви Гітанас Науседа вважає, що цією заявою  "лідери ЄС сказали "так" українській євроінтеграції".

Санкції проти РФ також ввели США, Канада, Австралія, Японія та Великобританія.

11 березня президент США Джо Байден оголосив про додаткові санкції проти РФ. Він розповів, що США та союзники позбавлять Росію статусу найбільшого сприяння (торгових привілеїв), що дасть змогу підвищити мита та ввести інші обмеження. Окрім того, США вирішили заборонити ввозити до Росії долари, а також накласти обмеження на низку російських політиків, бізнесменів і членів їхніх сімей. Під санкції, зокрема, потрапили дружина та дорослі діти прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова (сам він уже перебував у санкційному списку).

За даними глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, Росія зараз найбільш підсанкційна країна у світі. Із 2014 року проти неї ввели 6,3 тис. обмежень, приблизно 3,6 тис. із них за вторгнення, яке розпочалося 24 лютого.