Єврокомісія та Польща вирішили запустити ініціативу щодо пошуку депортованих у Росію українських дітей
За її словами, ініціатива відбуватиметься під керівництвом глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького.
"Вам відома драматична ситуація з українськими дітьми, викраденими Росією та вивезеними в РФ для усиновлення. За оцінками, від початку вторгнення росіяни вивезли тисячі українських дітей. Їх викрадення – це велика соціальна проблема, трагедія та злочин. Тому разом із Польщею ми запускаємо цю ініціативу за підтримки агентств ООН. Мета – об'єднати зусилля та зібрати докази, щоб викрадених дітей знайшли, а винних у злочині притягнули до відповідальності", – сказала вона.
Спінант додала, що подробиці повідомлять найближчими днями.
Ініціативу прокоментувала заступниця спікера Верховної Ради України Олена Кондратюк.
"Переконана, що до цієї ініціативи, не зволікаючи, мають доєднатися якомога більше країн, для яких найвищою цінністю є права людини і захист прав дітей. Адже деякі міжнародні організації, на жаль, не впоралися із цим завданням. Вони не захистили українських дітей, які опинилися в окупації, не вчинили жодних дієвих кроків, аби зупинити примусову депортацію наших дітей до Росії і їх насильницьке усиновлення. Світ не має права пасивно спостерігати і закривати очі на ці страшні, огидні злочини проти українських дітей, які вчиняються російським агресором. Треба діяти!" – написала вона у Facebook.
Контекст:
21 квітня 2022 року радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк повідомляв, що зі 100 тис. жителів, вивезених окупантами з Маріуполя, Волновахи та інших регіонів Донецької області, лише 5% хотіли виїхати в РФ, а решту депортували насильно. За його словами, Росія, яка має досвід примусового переселення народів, ніколи не зізнається, що людей вивезли насильно.
У Росії 18 червня заявляли, що вивезли на свою територію понад 1,9 млн українців, включно з 300 тис. дітей. Віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук із посиланням на дані розвідки говорила, що відомо про приблизно 1,2 млн депортованих, із них майже 240 тис. – діти.
У червні в Україні створили координаційний штаб із захисту прав депортованих.
7 вересня США звинуватили Росію в насильницькій депортації до 1,6 млн українців і проведенні так званих фільтрацій, до яких входять інвазивна перевірка безпеки, допити, поділ сімей і затримання. За даними США, лише у липні до Росії вивезли 1800 українських дітей.
Український омбудсмен Дмитро Лубінець 17 лютого 2023 року повідомив, що в РФ може перебувати до 150 тис. незаконно вивезених українських дітей.