Кабмін України розірвав угоду про співпрацю з РФ у галузі атомної енергетики

Кабмін поступово розриває угоди, укладені між Україною та Росією
Фото: depositphotos.com

Кабінет Міністрів України на засіданні 27 серпня припинив дію угоди між урядами України та РФ щодо науково-технічного й економічного співробітництва в галузі атомної енергетики. Про це повідомив у Telegram представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Він уточнив, що угоду уклали 14 січня 1993 року в Москві.

Окрім того, на цьому засіданні Кабмін призначив Держінспекцію ядерного регулювання України (ДІЯРУ) уповноваженим органом державної влади, відповідальним за організацію роботи щодо визначення проєктної загрози для ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів та інших джерел іонізаційного випромінювання.

Внесено відповідні зміни до положення про ДІЯРУ та порядок функціонування державної системи фізичного захисту.

За час повномасштабного вторгнення Кабмін уже розірвав низку угод між Україною та Росією. Усі їх денонсувати не можна – є низка угод, що стосуються прав людини, яких потрібно дотримуватися, пояснював спікер Ради Руслан Стефанчук. Водночас він вважає, що економічні угоди між РФ та Україною потрібно скасувати.

Також Кабмін припинив дію низки угод про співпрацю між Україною та Білоруссю, яка допомагає агресору.

Контекст:

24 лютого, у перший день вторгнення, російські війська захопили Чорнобильську АЕС у Київській області й узяли в заручники персонал. У НЕК "Укренерго" повідомили 9 березня, що внаслідок ворожих дій російських окупантів Чорнобильську АЕС повністю знеструмлено. Пізніше на станції ввімкнули резервний дизель-генератор.

31 березня окупанти покинули територію ЧАЕС і місто-супутник Славутич. Водночас вони захопили в полон військовослужбовців Національної гвардії, які охороняли станцію.

3 березня російські загарбники обстріляли Енергодар, де розташована Запорізька атомна станція, і змогли проникнути в місто. ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і з 4 березня працює під їхнім контролем.

11 березня "Енергоатом" повідомив, що російські військові використовують АЕС як військову базу. 14 березня на території Запорізької АЕС російські окупанти підірвали частину боєприпасів.

Від початку серпня росіяни регулярно обстрілюють ЗАЕС, звинувачуючи в обстрілах Україну. Після низки ударів на станції від'єднали від енергосистеми та перевели у резерв 4-й енергоблок. 25 серпня вперше в історії Запорізьку АЕС було повністю від'єднано від енергомережі через дії російських окупаційних військ.

Окрім того, окупанти кілька разів обстріляли ядерну пускову установку "Джерело нейтронів", розташовану у Харківському фізико-технічному інституті.