"Особисто розробляв низку воєнних операцій". Кадирову висунули підозру у скоєнні злочинів на території України
За матеріалами Служби безпеки України повідомлено про підозру у скоєнні низки злочинів на території України главу Чеченської Республіки Росії Рамзана Кадирова і двох його найближчих соратників. Про це повідомила 26 серпня в Telegram пресслужба СБУ.
"Служба безпеки України зібрала беззаперечні докази воєнних злочинів із боку Рамзана Кадирова, глави Чеченської республіки РФ", – ідеться в повідомленні.
У СБУ задокументували, що в лютому – березні 2022 року Кадиров особисто керував розробленням та плануванням окремих воєнних операцій цих підрозділів, віддавав накази, заслуховував звіти й доповіді їхніх керівників.
"Слідчі СБУ оголосили Кадирову про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни); ️ ч. 3 ст. 110 (вчинення умисних дій із метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків), ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною збройної агресії РФ проти України)", – заявили у спецслужбі.
Також СБУ оголосило підозру соратникам Кадирова – Даніілові Мартинову, заступнику начальника управління Федеральної служби військ Національної гвардії РФ у Чеченській Республіці, і Хусейнові Межидову, командиру тактичної групи 249-го окремого моторизованого батальйону "Юг" 46-ї окремої бригади оперативного призначення Північно-кавказького округу військ Національної гвардії.
Згідно з повідомленням української спецслужби, Мартинов у минулому був спецпризначенцем ФСБ, а зараз відповідає за підготовку особистої охорони Кадирова після того, як той відмовився від охорони ФСБ.
"Встановлено, що 5 березня Мартинов особисто керував захопленням Бородянського психоневрологічного інтернату [в Київській області] з геріатричним відділенням. За його наказами було взято в заручники майже 500 осіб (пацієнти диспансеру, персонал та місцеві мешканці), із-поміж яких – більше сотні лежачих хворих; підходи до будівлі були заміновані, а сам інтернат перетворено у вогневу позицію окупантів", – ідеться в повідомленні.
У СБУ додали, що за наказом Межидова, ще одного поплічника Кадирова, у період із 25 лютого до 13 березня відбулося незаконне захоплення в заручники з подальшим утриманням у підвалах багатоповерхівок майже двох сотень жителів Гостомеля Київської області.
"Серед потерпілих – жінки, люди похилого віку і неповнолітні діти. Тих із полонених, хто, не витримавши нелюдських умов тримання (сирість, холод, нестача води, їжі та медикаментів), помирав, "хоронили" тут же, поблизу будинку", – розповіли у СБУ.
Обох чеченських "військових чиновників" обвинувачують в Україні в утриманні цивільних, порушенні правил поводження із цивільним населенням, використанні їх як "живого щита", Межидова – також у пограбуванні цивільних осіб та об'єктів.
"Данііл Мартинов і Хусейн Межидов звинувачуються за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням)", – інформують у СБУ.
У спецслужбі додали, що триває слідство щодо встановлення інших злочинів, скоєних фігурантами під час ведення бойових дій проти України.
Контекст:
Кадиров є затятим прибічником політики президента РФ Володимира Путіна, зокрема розв'язаної Росією агресивної війни в Україні. Глава Чечні неодноразово робив заяви на підтримку вторгнення РФ, повідомляв про взяття окупантами тих чи інших українських населених пунктів, публічно звертався до керівництва України із пропозиціями щодо капітуляції.
13 березня в мережі з'явився ролик, у якому Кадиров із чеченськими бійцями нібито перебуває в Україні. 14 березня Кадиров опублікував звернення до українців, у якому заявив, що відео нібито зняли в Гостомелі.
Проте 16 березня журналісти "Української правди" з'ясували, що Кадирова в Україні не було. Під час заяви про приїзд до України він перебував у Грозному.
Водночас підпорядковані Кадирову чеченські військові російської армії (також відомі як кадировці) в Україні були з перших днів повномасштабного вторгнення. Вони втратили сотні бійців і 13 березня повернулися до Грозного, повідомило "Радіо Свобода" з посиланням на контррозвідку СБУ.
"Слідство.Інфо" з'ясувало, що кадировці знімали в Маріуполі Донецької області постановні відео, перебуваючи на околицях міста неподалік від російського кордону.