Керівництво Офісу президента, Буданов, міністри, омбудсмени зустрілися зі спецпредставником КНР і розповіли про війну
Під час зустрічі глава Офісу президента Андрій Єрмак наголосив, що Україна, захищаючись від агресора, який здійснив неспровоковане вторгнення, діє винятково в межах норм міжнародного права і Статуту ООН.
Єрмак і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба докладно розповіли про 10 пунктів української формули миру президента Володимира Зеленського. Єрмак наголосив на зацікавленості України в тому, щоб Китай був залучений до реалізації цієї формули.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов і заступник глави ОП Роман Машовець поінформували делегацію КНР про ситуацію на фронті, втрати ворога, масовані ракетні атаки Росії на об'єкти української цивільної інфраструктури і спричинені ними жертви серед мирного населення.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець розповів про українських бранців – цивільних і військових, яких утримує Росія. Він повідомив про порушення прав цивільних та військових, а також про воєнні злочини, які вчиняє РФ.
Радниця – уповноважена президента з прав дитини й дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук окремо розповіла про незаконне вивезення російськими окупантами українських дітей та їх примусове всиновлення на території РФ.
Віцепрем'єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков поінформував делегацію про зусилля України й партнерів (Туреччини та ООН) щодо продовження дії чорноморської "зернової ініціативи", яку намагалася зірвати Росія. Він нагадав, що завдяки роботі "зернового коридору" підтримують стабільність на світовому ринку продовольства і зменшують ризик продовольчих криз у найвразливіших країнах Азії та Африки.
Про небезпеку у зв'язку із захопленням Росією Запорізької АЕС розповіли представникам Китаю міністр енергетики Герман Галущенко й посол України у КНР Павло Рябікін. Вони зазначили, що перебування на станції російської військової техніки й солдатів, які фактично захопили в заручники персонал АЕС, збільшує ядерні ризики для всього континенту.
Контекст:
У Китаї 26 квітня після розмови лідера КНР Сі Цзіньпіна із Зеленським заявили, що відрядять із візитом в Україну та інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії із 2009-го до 2019 року.
28 квітня Зеленський уточнив, що Китай підготував свого спецпредставника не лише для України, а й для країн Європи, у які він поїде говорити про війну.
16–17 травня Лі Хуей перебуває з візитом в Україні. Також він вирушить до РФ, Німеччини, Польщі та Франції.