Хірургічне втручання без анестезії, постійні побиття. Прикордонник, який пробув у російському полоні 21 місяць, розповів про тортури
Військовослужбовець Луганського прикордонного загону Олександр Зарва, який провів 21 місяць у російському полоні, розповів про систематичні тортури з боку росіян. Інтерв'ю Зарви пресслужбі підрозділу оприлюднили на YouTube-каналі загону 27 січня.
Зарва служив у Держприкордонслужбі України з 2015 року. На початку повномасштабного вторгнення РФ був головним сержантом у Луганському прикордонному загоні. Він разом із трьома бійцями потрапив в оточення у квітні 2022 року під час боїв у селі Борова Харківської області, його взяли в полон окупанти.
За словами Зарви, коли його доправили до табору військовополонених у РФ, його та інших військових допитали і надали "медичну допомогу". "Хірургічне втручання без анестезії: розрізали ногу, почистили, зшили назад і все. Ми там побули до 25 квітня, саме Великдень був, на другий день Великодня нас повезли у СІЗО. І там почалося "найвеселіше": побиття, знущання, приниження. Я ще такого не бачив звірства до людей", – розповів він.
За його словами, полонених погано годували: за кілька місяців він схуд на 45 кг.
"Ми не встигали їсти, бо воно було дуже гаряче, а якщо не встигаєш з'їсти, вони виводили з камери й били. Ми харчувалися хлібом і водою. Посиділи там до жовтня, і 1 жовтня нас перевезли до в'язниці. Там нас також побили, і почалося наше відбування. Перші 2,5 місяця – підйом о 6.00. Співали [російський] гімн, сідати нам не дозволяли, ми 16 годин стояли: приймали їжу; питали, чи можна відкрити, закрити вікно, чи можна сходити в туалет. Так само відбій. І то, вночі могли підняти, вивести, відлупцювати й назад", – сказав Зарва.
Прикордонник розповів, що двічі писав "записку на розстріл", щоб не виконувати наказів росіян: "Двічі мене розстрілювали. Не розстріляли". Деякі з українських військовополонених мали намір накласти на себе руки, додав він.
"Із простирадл робили зашморги, хотіли вішатися. Я кажу: "Хлопці, ви лише біди батькам наробите. І не факт, що вас звідси відправлять, а не прикопають за парканом". Терпіння було головним. Молилися, спілкувалися між собою. Спочатку боялися спілкуватися українською мовою, а потім почали спілкуватися в камерах українською. Отримували за те, але нічого страшного", – розповів Зарва.
Військовий повернувся в Україну в межах масштабного обміну 3 січня 2024 року. За словами Зарви, після лікування він планує повернутися на службу.
Контекст:
3 січня відбувся найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін військовополоненими, додому повернулося 230 українців та українок. Серед звільнених були захисники острова Зміїний, нацгвардійці із ЧАЕС і захисники Маріуполя.
У координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими заявляли, що у військових, яких обміняли 3 січня, фіксують серйозні проблеми зі здоров'ям, понад 90% із них заявили, що зазнали катувань.