Кияни повернули приблизно 1 тис. одиниць зброї із 6,5 тис., виданих поліцією на початку вторгнення
Вигівський наголосив, що зброю видавали "з обліку, все записувалося в журналах".
"Із загальної кількості одержаної киянами зброї близько 1 тис. одиниць було повернено, решта знаходиться на обліку", – сказав він.
За словами начальника главку поліції, у березні було видано наказ МВС про затвердження порядку отримання зброї. Всім громадянам, які одержали зброю, повідомили про необхідність прибути та отримати відповідні довідки. "Ця зброя була облікована", – уточнив він.
Водночас, зазначив Вигівський, є ще зброя, яку видавали громадянам не органи Нацполіції.
"Зараз стоїть питання створення єдиного реєстру обігу зброї, воно потребує законодавчого врегулювання, це дозволить зробити інвентаризацію зброї, яка знаходиться на руках в українців", – сказав Вигівський.
На думку керівника поліції Києва, рішення про видавання зброї українцям на початку повномасштабної війни було правильним, це допомогло захистити столицю від ворога.
"І росіяни, і ДРГ, які тут були, побачили, що відбувається в Києві, зрозуміли, що по них будуть стріляти з кожного кутка і з кожного вікна, аби захистити свої сім’ї, свою рідну землю. І навіть ті, хто планував диверсійну діяльність, – принишкли, бо ніхто не хотів отримати кулю", – сказав він.
За словами Вигівського, торік у Києві зафіксували 182 факти незаконного поводження зі зброєю, цього – 365, фіксують "значне зростання і проблему".
"Загалом з незаконного обігу за період війни ми вилучили 433 одиниці вогнепальної зброї, 11 гранатометів, дев'ять кулеметів, 187 автоматів, 145 пістолетів та більше ніж 73 тис. боєприпасів, у тому числі 212 гранат. У більшості випадків зброю вилучаємо", – повідомив начальник поліції Києва.
Загалом, за його словами, необхідне створення єдиного реєстру зброї та упорядкування питання легалізації зброї.
Контекст:
У вересні 2019 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що "легалізація обігу зброї в державі вбачається передчасною, а тому не може бути підтримана".
Голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін говорив у коментарі "Україна 24" у липні 2020 року, що в Україні кількість неврахованої вогнепальної зброї на руках у населення перевищує 4,5 млн одиниць. На його думку, офіційна статистика незаконного обігу зброї в Україні є "краплею в океані".
Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко пропонував винести питання щодо легалізації зброї на референдум. Глава МВС Денис Монастирський обіцяв, що реєстр зброї почне працювати в Україні навесні 2022 року. Він називав це питання пріоритетним для себе.
"Якщо ми говоримо про обіг зброї, це політична обіцянка партії "Слуга народу", з якою вона йшла на вибори. Ми маємо ухвалити закон про обіг зброї. Без права на носіння короткостволу – це принципова позиція", – говорив міністр у жовтні 2021 року.
У червні 2022 року Монастирський заявив, що в українців має бути зброя для особистого захисту. Про це він сказав, коментуючи результати опитування щодо ставлення українців до обігу зброї, яке проводили у "Дії". Опитування, яке проводило міністерство у 2021 році, свідчило, що лише третина українців вважала за можливе володіння зброєю для самозахисту, нове опитування показало, що за це виступає 59% респондентів.
"Насправді наші громадяни отримали тест на володіння зброєю починаючи з 24 лютого. Були роздані десятки тисяч одиниць зброї у великих містах. І це був величезний виклик для всіх нас... Можемо сказати, що цей іспит витримано", – вважає глава МВС.