Кіссінджер виступив з ідеями мирного врегулювання між Україною та РФ. Подоляк відповів: Час "совєтологів" закінчився

У Кремлі заявили, що "з великою цікавістю ознайомляться" зі статтею Кіссінджера
Фото: ЕРА

17 грудня у британському журналі The Spectator вийшла колонка колишнього держсекретаря США Генрі Кіссінджера, у якій він розмірковує про світопорядок і про те, яким бачить завершення війни Росії проти України.

Зокрема, він висловив думку, що нейтралітет України більше не має сенсу і війна "зняла питання" про членство України в НАТО. "Мирний процес має пов'язати" Україну з Альянсом, написав він (схожу думку про членство України в НАТО Кіссінджер уже висловлював).

На думку Кіссінджера, врегулювання могло б відбуватися за сценарієм, який передбачає припинення вогню на лінії, де війська перебували до 24 лютого, а після цього "Росія могла б відмовитися від своїх завоювань, але не від території, яку вона окупувала майже десять років тому, включно із Кримом”. На думку Кіссінджера, Крим і ОРДЛО – це "спірні території". Він вважає за допустиме проведення "референдумів про самовизначення" цих частин України.

Окрім того, політик стверджує, що "історичної ролі Росії не має бути принижено". Він не згоден, що РФ після війни має стати "безсилою". На його думку, метою мирного процесу має стати "підтвердження свободи України та визначення нової міжнародної структури, особливо для Центральної та Східної Європи".

"Зрештою Росія має знайти своє місце в такому порядку", – стверджує він.

Як пише "Коммерсантъ", у Кремлі оцінили ідеї Кіссінджера.

"Безумовно, талант, досвід і експертиза Кіссінджера є затребуваними завжди. Особливо вони затребувані у таких гострих ситуаціях. Ми з великою цікавістю ознайомимося із цим матеріалом. Поки, на жаль, можливості такої не було", заявив спікер президента РФ Дмитро Пєсков.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у Twitter підкреслив, що війна має завершитися розгромом РФ.

"Не відволікайтеся на розмови про нереалістичні плани: із Росією не можна домовитися. Війна, яку Росія розпочала, має закінчитися тільки її розгромом. Тому, перефразуючи Гемінґвея: "Вітаю, зброє!" У необхідних пропорціях – артилерія, бронетехніка, дрони та ракети більшої дальності", – написав він.

У Telegram Подоляк додав: Кіссінджер пропонує умиротворення агресора і "збереження обличчя" президенту РФ Володимирові Путіну.

"На жаль, навіть після 10 місяців війни пан Кіссінджер так нічого і не зрозумів. Ані природи цієї війни, ані її впливу на світовий порядок. Рецепт, до якого закликає ексдержсекретар, але боїться проговорити вголос, простий: умиротворити агресора шляхом принесення в жертву частини території України з отриманням гарантій про ненапад на інші держави Східної Європи. Кіссінджер не розуміє: якщо всім потенційним "відморозкам" стане зрозуміло, що дорослих немає вдома (тобто міжнародне право не працює), це означатиме, що безпеку неядерних країн тепер зможе врятувати лише наявність ядерної зброї. І я не певен, що йому сподобається такий розвиток подій", – наголосив він.

"Поганий мир" ціною територій України буде перемогою Путіна і лише масштабує апетити Росії, продовжив Подоляк.

"Єдиний можливий шлях закінчення війни та встановлення миру лежить через повернення поваги до міжнародного права. А отже, через звільнення Україною своїх територій, відкритий судовий процес над російськими воєнними злочинцями та зобов'язання Росії до багаторічної виплати репарацій. На щастя, із кожним днем це все більше розуміють у західних столицях по обидва боки океану: ми чуємо це від [генсека НАТО Єнса] Столтенберга та [глави європейської дипломатії Жозепа] Борреля, [президента ФРН Франка-Вальтера] Штайнмаєра та держсекретаря [США Ентоні] Блінкена. Це говорить про одне: час "совєтологів" і любителів у будь-якій незрозумілій ситуації принести в жертву частину Європи закінчився разом із падінням Берлінської стіни. Настав час відповідального лідерства", – наголосив він.

Контекст:

Кіссінджер відомий своїми неоднозначними заявами щодо України з початку повномасштабної війни. Під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі 23 травня він висловив думку, що Україна має бути готовою поступитися частиною своєї території Росії під час мирних переговорів щодо припинення війни.

Президент України Володимир Зеленський розкритикував ці слова Кіссінджера. Кіссінджер в інтерв'ю The Time, опублікованому 3 липня, сказав, що його неправильно зрозуміли. Він заявив, що не пропонує здавати українські території, але вважає, що "невеликий куточок Донбасу, приблизно 4,5%, та Крим" повинні мати особливий статус у переговорах.

Зеленський 15 грудня наголошував, що проти заморожування конфлікту, він упевнений у необхідності деокупації всієї території країни і відновлення суверенітету в кордонах 1991 року. В іншому разі, на його думку, агресія можлива знову.

Тільки Путін може "перевести війну з воєнного шляху на дипломатичний". Для цього він має вивести війська з усієї території України, заявив Зеленський.