Китай за законом оцінить поведінку своїх громадян, які воювали в Україні на боці РФ
Уряд Китаю не причетний до участі громадян КНР у війні Росії проти України й оцінить їхні дії відповідно до національного законодавства після проведення перевірки. Про це в коментарі на запит "Укрінформу" повідомив речник міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь, його заяву агентство наводить 15 квітня.
"Позиція китайського уряду дуже чітка. Ми видали численні попередження й попросили громадян Китаю триматися подалі від зон збройних конфліктів, уникати участі у збройних конфліктах у будь-якій формі й уникати участі у воєнних операціях будь-якої сторони", – зазначив дипломат.
Цзянь додав, що відомства ще перевіряють інформацію про полонених у Донецькій області китайців і уточнюють усі обставини.
"Поведінку окремих громадян КНР за кордоном китайська сторона розглядатиме відповідно до чинного законодавства і вживатиме необхідних консульських та інших дій", – підкреслив він.
За його словами, позиція Китаю щодо "української кризи" полягає "у сприянні мирним переговорам для припинення конфлікту".
"Ми просимо всі відповідні сторони правильно розуміти об’єктивну і справедливу позицію Китаю й утримуватися від політичних маніпуляцій і використання цієї ситуації для власного піару або реклами", – наголосив речник МЗС.
Контекст:
8 квітня стало відомо, що бійці 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ поблизу населених пунктів Тарасівка й Білогорівка взяли в полон двох громадян Китаю. У них були документи, паспорти і кредитні картки. МЗС України викликало тимчасового повіреного у справах Китаю для пояснень.
ЗСУ переказали УП розповідь одного з полонених китайців про те, що в російську армію він пішов, щоб набути громадянства РФ, заплативши посереднику 300 тис. руб. (приблизно 143 тис. грн). Полонений стверджує, що його сім'я знала про наміри виїхати у РФ, але офіційно він поїхав до країни-агресора як турист.
9 квітня президент України Володимир Зеленський на пресконференції повідомив, що разом з окупантами воює щонайменше 155 громадян Китаю, це зафіксували українські спецслужби. Того самого дня МЗС Китаю обіцяло, що спільно з Україною перевірить цю інформацію.
11 квітня Reuters писало, що понад 100 китайських громадян, які воюють на боці російських військових проти України, є найманцями, але "не мають прямого зв'язку" з урядом Китаю, водночас офіцери армії КНР перебували в театрі воєнних дій за лінією фронту зі схвалення Пекіна, щоб вивчити "тактичні уроки з війни".