Клімкін: Кількість миротворців – не основне. Головне – що РФ забирається з Донбасу і передає контроль над ним міжнародній спільноті та Україні
У питанні розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі важливий і поліцейський компонент, зазначив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Головна мета введення миротворчої місії ООН на Донбас – змусити РФ вивести свої війська й озброєння з тимчасово окупованих територій Донбасу і передати ці регіони під контроль міжнародної спільноти. Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, спілкуючись із журналістами в Мюнхені, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Він зазначив, що важливим питанням є кількість миротворців, яких можуть увести на Донбас.
"Але я ризикну сьогодні сказати, що не це основне. Головне – що РФ забирається з Донбасу, виводячи свої сили й озброєння, і передає контроль над тимчасово окупованими територіями міжнародній спільноті і нам. Як це буде відбуватися, у якій послідовності – це фундаментальне питання, як ми маємо влаштувати формат цієї місії. А якщо ми дійдемо цього політичного рішення, ми визначимося, буде це 18 тис. чи 25 тис.", – заявив Клімкін.
Він зазначив, що в доповіді про миротворців для Донбасу, підготовленій колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном для Мюнхенської конференції з безпеки, важливий поліцейський компонент.
"Хто гарантуватиме безпеку? Оскільки спочатку миротворці мають домогтися, щоб РФ вийшла, усю зброю було зібрано або вивезено до РФ чи віддано під контроль не тільки СММ (спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. – "ГОРДОН"), але і миротворців. Але що далі? Хто буде заарештовувати, контролювати, роззброювати? Тому має бути поліцейський компонент. Там запропоновано 4 тис., можемо говорити", – сказав міністр.
За його словами, РФ хоче залишити Донбас під своїм контролем, "легітимізувати" окупаційну владу регіону і потім "намагатися його, як троянського коня, запхнути до складу України".
5 вересня 2017 року президент РФ Володимир Путін заявив, що наявність миротворців ООН пішла б на користь урегулюванню конфлікту на сході України. Він висловився за те, щоб миротворчі війська було розміщено на лінії зіткнення сторін і "ні на яких інших територіях".
11 вересня в розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель Путін погодився, що озброєна місія ООН може перебувати в районі конфлікту на Донбасі не тільки на лінії зіткнення. На його думку, вона має охороняти спеціальну моніторингову місію ОБСЄ.
Однак 22 вересня спікер МЗС РФ Марія Захарова сказала, що Росія згодна на розміщення миротворчої місії ООН тільки на лінії зіткнення, а не на всій території Донбасу.
Президент України Петро Порошенко на зустрічі з генсеком ООН Антоніу Гутеррішем 21 вересня 2017 року заявив, що тільки миротворча місія "зі всеосяжним мандатом" може сприяти відновленню миру на Донбасі.
В ООН почали підготовку відповідної резолюції.
28 жовтня 2017 року спецпредставник Держдепартаменту США щодо України Курт Волкер назвав критично важливим передання українсько-російського кордону в зоні АТО під контроль миротворців.
31 жовтня 2017 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що миротворці ООН, про яких говорив Волкер, стануть "окупаційними силами".
3 січня 2018 року в Києві міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель підкреслив, що миротворча місія ООН має перебувати на всій окупованій території Донбасу, а не тільки на лінії зіткнення.
Відповідно до доповіді, яку мають презентувати вищим посадовим особам на Мюнхенській конференції з безпеки, ООН слід розглянути питання про розгортання на Донбасі місії, до складу якої увійде приблизно 20 тис. військовослужбовців із країн, що не входять у НАТО, і 4000 поліцейських.