Клімкін: Немає жодного магічного способу досягти певної угоди, після якої Росія перестане нас дестабілізувати
Боротьба з російською агресією триватиме, тому що нинішня Росія не припинить послідовних дій із дестабілізації України, таку думку висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Немає жодного способу досягти певної угоди, після якої Росія перестане дестабілізувати Україну, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв'ю виданню ZN.UA.
"Я вважаю, що питання не в "Мінську", не в нормандському форматі. Мусимо чесно сказати собі й суспільству: нам усім слід налаштуватися на те, що боротьба з російською агресією триватиме, вона не закінчиться ні завтра, ні післязавтра. Немає жодного магічного способу досягти завтра якоїсь фантастичної угоди, після якої Росія перестане нас дестабілізувати. Оскільки для Росії будь-який успіх України як демократичної європейської держави – це фундаментальний удар по самій логіці російської системи", – заявив Клімкін.
На його думку, необхідно налаштуватися на продовження боротьби, тому що сьогоднішня Росія не припинить послідовних дій із дестабілізації України.
"Сказати, що Україна, де реально започаткувалася центральноєвропейська цивілізація, де реально почалося православ'я в Центральній Європі, може бути ефективним європейським і демократичним центром на тлі претензій Росії на те, що нібито існує якась паралельна система цінностей, з окремою історичною та державною реальністю, система, що сягає корінням навіть не в Радянський Союз, а яка повертається до імперського мислення, – для Москви це неможливо", – певен глава зовнішньополітичного відомства країни.
Говорячи про ефективність Мінських угод, Клімкін заявив, що в них закладені такі важливі умови, як необхідність припинення вогню на Донбасі, розведення сторін та збільшення присутності спостерігачів ОБСЄ.
Відповідаючи на запитання про "особливий статус" окремих районів Донецької та Луганської областей, Клімкін заявив: "Політична логіка має прийти, коли Росія з Донбасу піде. Уся логіка, закладена в Мінські угоди, – це вихід Росії з нині окупованих територій, причому це стосується не тільки регулярних військ, а й усього її озброєння. А міжнародне співтовариство туди разом з нами повинно зайти. Так що є практичні речі, які в рамках "Мінська" можна зробити. Але настав час перестати сподіватися, що "Мінськ" буде тією чарівною паличкою, яка зупинить дестабілізацію Росією України. Ми це всі розуміємо.
Він також зазначив, що єдине, чого насправді боїться Росія, це послідовної міжнародної солідарності та її використання в практичній політиці.
"Адже нині роль Росії фундаментально обмежена в ухваленні світових рішень. Мова ж не тільки про санкції, хоча вони і є важливим елементом у цій логіці солідарності... В Росії ніхто не очікував, що санкції можуть зберігатися три роки. Вони ніяк не думали, що нам вдасться ухвалити в ООН резолюцію щодо Криму. Вони дуже бояться наших позовів, які вже в міжнародних судах. І тільки така системна й послідовна позиція може згодом дати результат – і Україна ставатиме сильнішою, і зв'язки з нашими партнерами міцнітимуть", – резюмував міністр закордонних справ України.
Збройний конфлікт на сході України розпочався у квітні 2014 року. Бойові дії точаться між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей.
12 лютого 2015 року був підписаний Мінський протокол (цей документ також називають другими Мінськими угодами). Він передбачає припинення вогню на Донбасі та відведення важких видів озброєння у спеціальні місця для зберігання.