"Коли починають стріляти, ми обнімаємося". Історії літніх жителів Донбасу Актуально

Галина Герасимівна виїхала з рідної Красногорівки і живе в Будинку ветеранів у Новомихайлівці
Фото: fund.fdu.org.ua

Спецпроект "Донбас і Мирні" – про мирних жителів Донбасу, які опинилися в епіцентрі протистояння. Фонд Ріната Ахметова сфокусований на допомозі найнужденнішим: людям похилого віку, дітям, людям з інвалідністю, багатодітним сім'ям, батькам-одинакам. У третій частині проекту – про літніх людей, які виживають там, де триває збройний конфлікт, але зберігають надію на мир.

За даними ООН, 3,5 мільйони людей на Донбасі і далі потребують гуманітарної допомоги. Третина з них – люди від 60 років. Україна лідирує у світі за кількістю літніх людей, що постраждали від збройного конфлікту в одній країні. Для багатьох із них надією на виживання залишається допомога Ріната Ахметова.

П'ятий рік бригади мобільного видавання Гуманітарного штабу – найбільшої програми Фонду Ріната Ахметова – доправляють допомогу в найгарячіші точки. Туди, де і далі чути залпи.


Галина Огарок із Красногорівки

Уривок із книги "Донбас і Мирні"

"Мамо, ми дуже сумуємо і чекаємо..."

А вона не любить ці розмови. Хоча донька знову і знову вмовляє її переїхати. Галина Огарок просто не може без рідної землі. І вона тримається за неї, коли триматися вже немає сил...

Щоб не їхати далеко від рідної напівзруйнованої бомбардуваннями Красногорівки, що в Донецькій області, Галина Герасимівна вирішує зупинитися в Будинку ветеранів у Новомихайлівці. Із такими самими, як і вона, мирними. І їй, можна сказати, щастить – жінку приймають як свою. Ну і що, що до лінії фронту лише шість кілометрів.

Ця війна зводить їх під одним дахом. Будинок стає затишним житлом для багатьох людей похилого віку – переселенців. Їм тут є про що поговорити – майже всі вони пам'ятають не одну війну. І про що погорювати – у кожного своя сумна історія. Але понад усе тут цінують людське тепло. Адже саме воно заповнює порожнечу в душах людей, яким уже немає дороги назад.

Галина Герасимівна постійно думає про будинок. Часто переглядає фотографії рідних – це все, що у неї залишається від колишнього життя. Молиться, щоб її діти й онуки ніколи не відчули цієї порожнечі.

Фото: fund.fdu.org.ua


Сім'я Красних з Авдіївки

Вони міцно обіймають одне одного, коли поруч рвуться снаряди. Кажуть, це єдиний спосіб заспокоїтися.

Подружжя Красних живе біля Авдіївської промзони. Вибухи і стрілянину чують щодня, але не можуть спуститися в підвал через проблеми зі здоров'ям. У Ніни Петрівни було два інсульти, а її чоловік минулої осені зламав ногу і вже кілька місяців прикутий до ліжка.

"Коли починають стріляти, ми обнімаємося, ніхто не підхоплюється, не біжить у підвал, бо ноги не дають", – розповіла Ніна Петрівна.

Нещодавно пара відсвяткувала золоте весілля, вони досі пам'ятають день знайомства.

"Він запросив мене на танець. Запросив – і не відійшов. Після танців він попросив дозволу провести мене додому", – згадує мешканка Авдіївки.

Поки кращі часи не настали, сім'ю підтримує Фонд Ріната Ахметова.

Відео: Сьогодні / YouTube

Сім'я Гуржіїв з Андріївки

В Андріївці допомога Гуманітарного штабу – найбільшої програми Фонду Ріната Ахметова – стала порятунком для подружжя пенсіонерів Гуржіїв. Їхньому шлюбу майже 60 років. Жили душа в душу, мріяли відсвяткувати діамантове весілля і навіть подумати не могли, що на схилі віку в їхнє життя увірветься збройний конфлікт. Перший обстріл Андріївки досі перед очима.

"Почули шум, крики, щось голосно тріщало. Вийшла – а навколо все горить", – розповіла Ніна Єрмолаївна.

Через обстріли багато жителів Андріївки виїхало в спокійніші райони. Вулиці населеного пункту поросли бур’янами, покинуті будинки розвалюються. Подружжя Гуржіїв залишилося, але їхнє життя перетворилося на боротьбу за існування. Купити вугілля нема за що, тож старенькі на зиму запасаються дровами. Ніна Єрмолаївна все робить сама. У чоловіка сильно ослабли ноги, та й серце вже не витримує навантажень. Надію зустріти наступний день дає допомога Ріната Ахметова.

"Спасибі Рінату Ахметову за те, що дуже нам допомагає", – подякували люди похилого віку.

В Андріївці продуктові набори Гуманітарного штабу призначено для кожного другого.

Фото: fund.fdu.org.ua

Через кризу на сході України найбільше страждають літні люди, ідеться в огляді гуманітарних потреб регіону, складеному під егідою ООН.

Ці чоловіки і жінки стикаються із серйозними труднощами під час доступу до основних послуг, оскільки для них характерний вищий рівень інвалідності та обмеженої мобільності, вони часто відділені від своїх родин. У них – особливі потреби в медичній допомозі та харчуванні, вони дуже вразливі економічно.

Більше ніж половина людей, які відчувають нестачу продуктів харчування, є людьми похилого віку, а дев'ять із 10 літніх людей на підконтрольних Україні територіях розраховують на пенсію як основне джерело доходу, але цей дохід не є достатнім для покриття базових потреб: більше ніж половину вони витрачають на ліки і понад чверть – на продукти харчування.

Збільшення рівня бідності та безробіття внаслідок конфлікту впливає на рівень життя населення і створює ризики для здоров'я людей, оскільки брак фінансових ресурсів змушує їх робити вибір між придбанням продуктів харчування та медичною допомогою. Доступ до продовольства також є проблемою через активні бойові дії, особливо для 16% домогосподарств, розташованих біля лінії розмежування.