Командувач Сухопутних військ ЗСУ заявив про "системні недоліки" при формуванні бригади "Анна Київська"
Командувач Сухопутних військ Збройних сил України Михайло Драпатий заявив 8 січня у Facebook, що говорив із президентом України Володимиром Зеленським про проблеми у 155-й окремій механізованій бригаді "Анна Київська", яку підготувала Франція.
"Днями доповів верховному головнокомандувачу Збройних сил про ситуацію у 155-й бригаді. [...] Вважаю, що було зарано виходити в публічну площину до встановлення всіх обставин, однак станом на сьогодні вже можу поінформувати суспільство про заходи, які вживаються в командуванні Сухопутних військ, для стабілізації ситуації у 155-й бригаді", – написав він.
Драпатий звернув увагу, що бригаду створювали ще до його призначення командувачем.
Він наголосив, що формування й озброєння 155-ї "з нуля" спільно з іншою країною відбувалося вперше й "усього за кілька місяців", Драпатий визнав, що "не всі служби спрацювали на відмінно", але французька сторона повністю виконала свої зобов'язання перед Україною.
"Під час генерації нової бригади мало місце формальне ставлення з боку відповідальних осіб: це і неналежне управління й контроль за всім процесом, і помилки під час комплектування, і не завжди виважені рішення щодо управління особовим складом бригади, недосконале планування підготовкою як в Україні, так і за кордоном, і запізніла реакція вищого командування на проблеми, що виникали у процесі створення й набуття спроможностей новою бойовою одиницею", – заявив Драпатий.
За його словами, були "системні недоліки, допущені командуванням Сухопутних військ, Генеральним штабом ЗСУ, оперативним командуванням на всіх етапах формування 155-ї бригади", проте більшість із цих недоліків "проаналізована, їм надана оцінка, по окремих питаннях вже реалізуються рішення".
"Ці проблеми будуть притаманні будь-якому новоствореному підрозділу, якщо його одразу після формування застосовувати в бойових діях. Вище командування має це усвідомлювати і враховувати. Однак і причини, чому так відбувається, теж усім зрозумілі. Бригада на фронті менше місяця. Це той період, коли проявляються всі недоліки в комплектуванні й підготовці особового складу. Коли розкривається дух воїна", – вважає Драпатий.
Він підкреслив, що, попри труднощі, "бригада зайняла смугу, виконує бойові завдання, тримає позиції й паралельно працює над усуненням помилок і покращенням боєздатності" в таких напрямах, як підготовка й бойовий дух, забезпечення, управління й керованість особовим складом.
"Бойовий дух. Особовий склад бригади проходив злагодження в непростих умовах. Цього не було достатньо для того, щоб створити з новобранців побратимів. Я був у подібній ситуації як командир і знаю, наскільки це важливо. Особливо тоді, коли бригада вже воює. Тому для посилення комбрига в підрозділах працює спеціальна група фахівців-психологів. Є певні результати, наприклад, повернення військовослужбовців, що самовільно залишили частину", – розповів Драпатий.
Ситуацію із самовільним залишенням частини (СЗЧ) він назвав непростою й зазначив, що є "підміна понять, коли кількість СЗЧшників дорівнює випадкам дезертирства".
"Тут немає простого рецепта – треба працювати над вирішенням усіх проблемних моментів, які зумовлюють СЗЧ, не тільки в Сухопутних військах, але в цілому у Збройних силах. Кількість СЗЧ у бригаді буде зменшуватися пропорційно рішенням, які впливатимуть на боєздатність і мотивацію особового складу. Це спільна задача органів влади й сил оборони, і всі відповідальні отримали вказівки", – наголосив командувач.
За його словами, він особисто шукає офіцерів, щоб порекомендувати їх командиру 155-ї бригади.
"Я вдячний журналістам, які висвітлили наявні проблеми. Але також закликаю пам'ятати, що прямо зараз воїни бригади отримують свій перший бойовий досвід, проявляють себе й дуже чутливі не лише до несправедливого ставлення, але й до однобокого висвітлення умов їхньої служби. Бійці бачать не лише проблеми, але й позитивні сторони. [...] Вважаю, що 155-та бригада імені Анни Київської – перспективна і ще проявить себе", – написав Драпатий.
Контекст:
155-ту ОМБр почали формувати в березні минулого року. За даними AFP, французька армія навчила на території Франції 2,3 тис. військових бригади, більшість із них були призовниками без бойового досвіду. Інші 2,2 тис. військових бригади пройшли підготовку в Україні.
Офіційний представник французької армії розповів ЗМІ 6 січня, що кількадесят українських військових дезертирували під час навчання у Франції. Крім того, головний редактор "Цензор.НЕТ", журналіст Юрій Бутусов писав у Telegram, що 1,7 тис. військових самовільно залишили бригаду під час її формування в Україні. 31 грудня 2024 року Бутусов повідомляв про неналежне формування й забезпечення 155-ї ОМБр, яка вступила в бій під Покровськом Донецької області, зокрема – про проблеми з особовим складом, технікою й боєприпасами, через що вона зазнає "значних втрат". За словами Бутусова, Держбюро розслідувань у грудні відкрило кримінальне провадження за обставинами формування бригади "Анна Київська".
Пізніше цю інформацію підтвердила в коментарі "Українській правді" радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян. Вона розповіла, що відомство веде розслідування за статтями про перевищення повноважень і дезертирство.
5 січня 2025 року головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив у Facebook, що під час наради окрему увагу приділив нарощуванню спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї механізованої бригади, а також "проблемним питанням, які необхідно вирішити". "Віддав усі необхідні розпорядження", – вказав Сирський.
6 січня у 155-й бригаді у Facebook закликали військових, які самовільно залишили частину, "повернутися в команду".