Комітет ВР уточнив, кому можуть списати кредити за квартири й машини, знищені війною – законопроєкт
За його словами, законопроєкт зазнав багатьох змін. Згідно зі схваленим варіантом, виплати за кредитами припиняють для тих фізичних осіб-позичальників, чиє майно опинилося на тимчасово окупованій території / території активних бойових дій або було пошкоджене / знищене. У цих випадках і за наявності документів, які підтверджують, кредитор може погодити зупинення виплат.
Проєкт передбачає також процедуру повного списання кредиту на житло, але за дотримання кількох умов:
- станом на 23 лютого 2022 року воно має бути єдиним місцем проживання сім'ї позичальника;
- станом на 23 лютого немає простроченої заборгованості банку за договором.
У такому разі кредитор (банк) дістає право на компенсацію, проте вона не може перевищувати основну суму кредиту позичальника. Інші збитки кредитора, наприклад недоотримані відсотки, є втраченою вигодою, їх можуть відшкодувати, відповідно до законодавства, коштом держави-агресора.
Щодо знищених автомобілів, які перебувають у кредиті, анулювання заборгованості можливе на тих самих умовах – машина має бути однією в сім'ї й без прострочених платежів.
Железняк поінформував, що у проєкті вказано строк подання заявок на списання кредиту: це період дії в Україні воєнного стану плюс три місяці після його припинення.
Нардеп уточнив, що під час голосування законопроєкт підтримало 24 члени комітету з 25. Він сам утримався, бо вважає таку кредитну амністію "популізмом".
Контекст:
9 липня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №7441-1 про списання боргів за кредитами на майно громадян, знищене під час війни. Документ підтримало 283 депутати
26 серпня Міністерство інфраструктури й Міністерство цифрової трансформації презентували Реєстр пошкодженого та знищеного майна. У ньому зберігатимуть інформацію про житлові будинки та інші споруди, зруйновані під час російського вторгнення.