Країни G7 заявили про підтримку продовження, повної реалізації та розширення "зернової ініціативи"
Міністри заявили про важливість угоди, додавши, що підтримують її "продовження, повну реалізацію та розширення".
Також вони засудили спроби Росії "використати продовольство як засіб дестабілізації і як інструмент геополітичного примусу" і знову підтвердили відданість "діям солідарності й підтримці тих, хто найбільше постраждав від того, що Росія використовує продовольство як зброю".
Також країни "Великої сімки" висловили готовність підтримати відновлення України, зокрема через надання експертизи щодо розмінування сільськогосподарських земель і реконструкції сільськогосподарської інфраструктури, ідеться в документі.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.
22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
За час дії "зернової угоди" з українських портів, за даними ООН, вивезли 28,6 млн тонн зерна.
18 березня 2023 року в ООН підтвердили продовження "зернової угоди". Але в комюніке, опублікованому на сайті організації, не було зазначено, на який строк. Водночас Кубраков повідомляв, що її продовжили на 120 днів.
Російське МЗС кілька разів заявило про те, що угоду пролонговано лише на 60 днів, а подальша участь у ній РФ залежатиме від виконання низки вимог, які висунула Росія.