Країни Євросоюзу домовилися про створення військової тренувальної місії для України. Навчання пройдуть щонайменше 15 тис. українських військових – ЗМІ
27 країн – членів Євросоюзу на рівні послів домовилися 12 жовтня у Брюсселі (Бельгія) про організацію військової місії для навчання українських військовослужбовців (EUMAM) на території кількох держав – членів ЄС. Про це 12 жовтня повідомляє в закритій стрічці агентство AFP, новину цитують Kyiv Post і Le Figaro.
Угоду тепер мають ухвалити на зустрічі міністрів закордонних справ країн Євросоюзу 17 жовтня у Люксембурзі. У робочому документі, з яким ознайомилося AFP, ідеться, що "місія має провести навчання великої кількості особового складу українських сил".
За словами двох дипломатів, які прокоментували документ на умовах анонімності, місія дасть змогу навчити "спочатку" 15 тис. військовослужбовців, зазначає Le Figaro.
Уточнюють, що угода передбачає створення штаб-квартири місії та навчальних центрів у кожній державі – члені, яка візьметься їх організовувати. За інформацією дипломатів – співрозмовників AFP, Польща і Німеччина вже "висловили готовність". Місію EUMAM, пише Kyiv Post, фінансуватимуть за кошти пожертв Європейського фонду миру (EPF).
Редактор Radio Free Europe / Radio Liberty Рікард Йозвяк уточнив 12 жовтня у Twitter, що у Німеччині й Польщі розмістять штаб-квартири місії.
30 серпня міністри оборони країн Євросоюзу на неформальній нараді у Празі підтримали військову місію для навчання українських військових, повідомив верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
7 жовтня "Європейська правда" повідомляла, що країни Євросоюзу досягли консенсусу на рівні лідерів держав щодо створення спільної тренувальної місії для підготовки українських військових.
Контекст:
Навчання українських військових уже відбувається у Великобританії, програму запропонував 17 червня президенту Володимиру Зеленському під час візиту до України тодішній британський прем'єр-міністр Борис Джонсон. До неї входить вивчення добровольцями базових військових навичок відповідно до стандартів армії Великобританії та НАТО. У межах програми найближчими місяцями навчать до 10 тис. українців, повідомляли в липні у британському уряді. 5 вересня Великобританія оголосила про значне розширення програми навчання.
Сполучене Королівство звернулося до країн-партнерів по підтримку. Зокрема, до ініціативи Великобританії 4 серпня долучилися Канада, 7 серпня – Швеція, 8 серпня – Фінляндія, 10 серпня – Данія, 11 серпня – Норвегія.
Уже понад 4 тис. військовослужбовців ЗСУ пройшли навчання у 14 країнах – партнерах України, повідомили у Генштабі 1 вересня.
У вересні також стало відомо, що українські військові поїдуть навчатися до Данії, розгортання в країні програми навчання українських військових підтримала Словаччина.