Кравчук на засіданнях ТКГ часом поводить себе доволі жорстко. А Фокін мовчав і не брав участі в дискусіях – Казанський

Казанський: Фокін казав, що частково не те мав на увазі і що його слова перекрутили, а потім знову давав інтерв'ю
Скріншот: 24 Канал / YouTube

Колишній заступник голови української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Вітольд Фокін на засіданнях тристоронньої контактної групи "нічого такого" не казав і майже не виступав, розповів представник Донецької області у ТКГ, журналіст Денис Казанський. Переважно, за його словами, позицію України представляє голова делегації Леонід Кравчук.

Колишній заступник голови української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Вітольд Фокін не справляв враження зрадника, заявив представник Донецької області у ТКГ, журналіст Денис Казанський "24 каналу".

"[Фокін] не розумів, чому така реакція [на його інтерв'ю], у нього сльози в очах стояли. Він казав, що частково не те мав на увазі і що його слова перекрутили, а потім знову давав інтерв'ю. Його певний час там прикривали, намагалися якось розтлумачити його слова – інші представники ТКГ пояснювали, що це його окрема думка, але з часом їм набридло, і коли була остання крапля, Вітольда Павловича попросили все-таки вийти на пенсію", – зазначив Казанський.

Він додав, що на засіданнях ТКГ Фокін "майже не виступав" і "абсолютно нічого такого" там не говорив.

"В основному там солірував [голова української делегації] Леонід Кравчук, наш перший президент. І в нього дуже добре виходить. І можу сказати, що він часом себе поводить доволі жорстко. Я дивлюся на нього й бачу, що є ще порох у порохівницях. А от Фокін мовчав і не брав живої участі в дискусіях. Принаймні він точно не намагався якось змусити нас десь поступитися", – резюмував Казанський.

87-річний Фокін 18 серпня став першим заступником голови української делегації у ТКГ. Рекомендував його іншим учасникам перемовин глава Офісу президента Андрій Єрмак. В інтерв'ю "1+1", яке вийшло 12 вересня, онучка Фокіна Маша повідомила, що це вона познайомила діда з Єрмаком.

В інтерв'ю виданню "Страна", опублікованому 30 серпня, Фокін заявив, що виступає за загальну амністію й особливий статус для всього Донбасу.

"І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які в кінцевому підсумку потрібно розслідувати, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну й уберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – усього Донбасу", – сказав він.

29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Фокін заявив, що не впевнений, чи воюють Україна і Росія. Він також сказав, що ніколи не буде ворогом Росії.

Комітет рекомендував президенту України Володимирові Зеленському засудити висловлювання Фокіна і звільнити його. Після цього Єрмак сказав, що Фокін має піти із ТКГ, а в Офісі президента заявили, що "неприємно вражені" висловлюваннями перемовника.

Заяви Фокіна розкритикували українські політики. Зокрема, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав його "мерзотником і махровим ідіотом", колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк сказав, що "фокіни" – це "діагноз, хвороба антиукраїнства, антидержавності, неповноцінності, підлизування Росії, дрімучої радянськості".

30 вересня Зеленський вивів Фокіна зі складу української делегації у ТКГ і звільнив його від виконання обов'язків заступника голови делегації.