Кравчук: Путін, здається, починає діяти так, щоб створити ширше поле для атаки на Україну
Екс-президент України Леонід Кравчук заявив, що після нещодавньої прес-конференції президента РФ Володимира Путіна зробив висновок, що Росія може готуватися до "глибшої і масштабнішої атаки на Україну".
Президент РФ Володимир Путін починає вдаватися до дій, спрямованих на створення ширшого поля для атаки на Україну, припустив екс-президент України Леонід Кравчук під час спілкування із журналістами на полях конференції "Україна – НАТО. Рік зближення та інтеграції" в "Укрінформі".
Так він прокоментував рішення Росії відкликати своїх офіцерів зі Спільного центру з контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) на Донбасі.
"Я давно слідкую за виступами російського президента, і нещодавно слухав його прес-конференцію. Він, здається, починає діяти так, щоб створити ширше поле для можливої глибшої і масштабнішої атаки на Україну", – зазначив Кравчук.
На його думку, допомогти врегулювати конфлікт на Донбасі могла б миротворча місія ООН. Кравчук додав, що її має бути застосовано відповідно до норм міжнародного права, а не так, як того хоче Росія.
"Ми хочемо, щоб місія була на всій території, забезпечила повернення контролю над кордоном, мирне життя і відновлення зруйнованих районів. Це має бути місія великого масштабу, тому що маємо справу з таким, скажімо так, оригінальним сусідом", – заявив екс-президент.
Кравчук сказав, що тільки міжнародний тиск може змусити Росію погодитися на введення миротворців ООН на Донбас.
Спільний центр з контролю і координації було створено у вересні 2014 року, до його складу входять українські та російські військові. СЦКК має здійснювати моніторинг та координацію практичної реалізації положень Мінського договору, зокрема щодо припинення вогню та організації буферної зони.
У МЗС РФ заявили, що 19 грудня Росія відкликає своїх офіцерів зі СЦКК. У відомстві зазначили, що новий порядок в'їзду в Україну російських громадян, який набуває чинності з 1 січня 2018 року і згідно з яким вони повинні будуть завчасно повідомляти про поїздку, "неприйнятний" для російських офіцерів, що входять до складу Спільного центру.
В українському МЗС розцінили таке рішення Росії як чергову провокацію і прагнення зняти із себе будь-яку відповідальність за наслідки збройної агресії проти України.
Ідею ввести на Донбас миротворців Путін озвучив 5 вересня. Він висловився за те, щоб миротворчі війська було розміщено на лінії зіткнення сторін і "ні на яких більше територіях".
11 вересня в розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель Путін припустив, що озброєна місія ООН може перебувати в районі конфлікту на Донбасі не тільки на лінії зіткнення. На його думку, вона має охороняти спеціальну моніторингову місію ОБСЄ.
Однак 22 вересня спікер МЗС РФ Марія Захарова сказала, що Росія згодна на розміщення миротворчої місії ООН тільки на лінії зіткнення, а не на всій території Донбасу.
28 жовтня спецпредставник Держдепартаменту США щодо України Курт Волкер назвав критично важливим передання українсько-російського кордону в зоні АТО під контроль миротворців.
31 жовтня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що миротворці ООН, про яких говорив Волкер, стануть "окупаційними силами".
10 листопада міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що розроблення проекту резолюції щодо миротворчої місії ООН на Донбасі на завершальній стадії.