Кулеба: Ми отримуємо все, про що просимо, окрім західних винищувачів і далекобійних ракет
Україні вдалося розблокувати надання з боку міжнародних партнерів майже всіх видів озброєнь, окрім далекобійних ракет і західних винищувачів. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час панельної дискусії в Українському домі на Міжнародному економічному форумі у Давосі (Швейцарія) 19 січня, пише "Укрінформ".
"Так, це вимагає часу, і так, ми хотіли б, щоб це не вимагало стільки часу, аби партнери прийняли рішення, але, зрештою, ми отримуємо все, про що просимо, окрім двох великих речей, які принципово ще не були розблоковані, – західні бойові винищувачі та далекобійні ракети. Все інше розблоковано в тому чи іншому вигляді", – сказав він.
Кулеба нагадав, що на початку повномасштабного російського вторгнення розмови з потенційними країнами – постачальниками озброєння починалися із заперечення, особливо коли йшлося про найскладніші види зброї. Він навів приклад Швеції, яка вирішила надати Україні САУ Archer. Ще одне розблоковане питання – постачання західних танків, зазначив Кулеба.
"Ми бачимо, як речі прискорюються... Коли ми розблокуємо далекобійні ракети та літаки – я абсолютно переконаний у цьому – наш перелік найпотрібнішої зброї буде завершений. [...] Ми розуміємо, наскільки важливим є нинішній рік, ми усвідомлюємо наміри Росії. Ми маємо бути готовими до її спроб перемогти на полі бою і не допустити цього. Але наші цілі у війні залишаються незмінними – повне відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах", – сказав міністр.
Він зазначив, що до головної мети додаються багато інших – правосуддя, репарації, повоєнне відновлення, гарантії, що Росія не повторить агресії.
"Але повернення контролю над усією українською територією буде базовою перемогою. Без цього все інше в принципі буде неможливо", – заявив Кулеба.
Контекст:
Україна неодноразово закликала США надати їй ATACMS – ракети для американської РСЗВ HIMARS із дальністю до 300 км. Наразі США надають Україні ракети GMLRS дальністю до 80 км. Також із таким закликом виступали партнери, зокрема – міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв'ю, яке вийшло 5 січня 2023 року, висловив думку, що рішення для ураження російських цілей на великих відстанях буде знайдено.
У Пентагоні 16 січня заявили, що усвідомлюють потребу України в далекобійних системах, здатних вражати об'єкти супротивника за лінією фронту.
У січні Кулеба розповів, що влада України працює над рішеннями, необхідними для постачання нових видів західного озброєння, після цього Франція оголосила про надання Україні колісних танків, США – про передавання БМП M2 Bradley, Німеччина – БМП Marder і ЗРК Patriot.