Кулеба: Про переформатування нормандського формату не йдеться. Наразі формується двосторонній трек діалогу Росії та США щодо Донбасу

Кулеба впевнений, що адміністрація президента США нічого не вирішуватиме "за нашою спиною"
Фото: ЕРА

Сьогодні питання приєднання США до участі у нормандському форматі не розглядають. Про це 14 грудня на форумі "Дипломатія 2022: пріоритети стратегії зовнішньополітичної діяльності" заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".

"Щодо залучення США до процесу врегулювання: вони завжди були до нього залучені тією чи іншою мірою. Зараз не йдеться про переформатування нормандського формату. Він залишається таким, яким він є, але ми бачимо, як завдяки ініціативності адміністрації [президента США Джо] Байдена формується двосторонній трек діалогу Росії та США, мета якого – припинення російської агресії проти України А значить, нічого з того, що там відбуватиметься із цього питання, не відбуватиметься таємно від України", – сказав міністр.

Кулеба впевнений, що адміністрація президента США нічого не вирішуватиме з президентом РФ Володимиром Путіним "за нашою спиною".

Байден і Путін провели розмову захищеним каналом відеозв'язку 7 грудня. Вона тривала понад дві години.

У Білому домі заявили, що Байден під час онлайн-перемовин із Путіним висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну, закликавши до деескалації ситуації.

Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та коштів на трьох нових дільницях на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у перемовинах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великої Британії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ необхідно відновити перемовини з Україною у межах нормандського формату.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що дуже хотів би, щоб США приєдналися до перемовин у нормандському форматі щодо ситуації на Донбасі.