Кулеба й Резніков у спільній заяві зробили запит країнам-партнерам на постачання танків Leopard 2

Україна потребує танків Leopard 2 для успішної деокупації, заявили Резніков і Кулеба
Фото: EPA
Потреба в танках для Збройних сил України є невідкладною. У зв'язку із цим міністр оборони України Олексій Резніков і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликали партнерів надати Україні танки Leopard 2.

Текст спільної заяви міністрів оприлюднили 19 січня пресслужби Міністерства оборони України й Міністерства закордонних справ України.

У документі наголошують, що для зміцнення оборонного потенціалу України зроблено вже дуже багато, проте РФ зберігає значну перевагу в кількості військ, озброєнь та військової техніки.

"Саме тому ми звертаємося до всіх держав-партнерів, які вже надавали військову допомогу або планують надати її, із закликом суттєво посилити свій практичний внесок у зміцнення здатності України захищатися, вивести цю допомогу на якісно новий рівень. Однією з особливо гострих і найбільш невідкладних потреб Збройних сил України сьогодні є покращення їхньої забезпеченості сучасною броньовою технікою та посилення їхніх вогневих та маневрених спроможностей за допомогою танків західних зразків", – наголосили міністри.

Вони зауважили, що російські війська продовжують наступальні дії на сході України, додавши, що Кремль налаштований на подальшу активізацію бойових дій. Унаслідок цього спроба реваншу Росії за її невдачі у війні проти України, зокрема й загроза нового повномасштабного наступу російських сил, "дуже реальна", заявили Резніков і Кулеба.

"Ми вітаємо сміливе і дуже своєчасне рішення Великобританії щодо передачі Україні першого ескадрону танків Challenger 2. Але цього недостатньо для досягнення оперативних цілей. Тому ми звертаємося до держав, які мають на озброєнні танки Leopard 2, зокрема Греції, Данії, Іспанії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Туреччини, Фінляндії, Швеції. Ми гарантуємо, що ми використовуватимемо цю зброю відповідально й винятково для захисту територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах", – ідеться в їхній спільній заяві.

Міністри також звернулися до всіх перелічених та інших держав, які мають відповідні можливості, із закликом приєднатися до ініціативи створення міжнародної танкової коаліції на підтримку України і зробити свої практичні внески в цю ініціативу.

Контекст:

Дискусії щодо надання Україні німецьких танків Leopard тривають протягом останніх місяців. Канцлер Німеччини Олаф Шольц спочатку відмовлявся від такого кроку, але 9 січня сказав, що Німеччина дасть Україні важкі танки, якщо це зроблять "друзі й союзники".

11 січня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Україні надасть німецькі танки Leopard коаліція союзників, одним із учасників якої є Польща. Дуда сказав, що Польща передасть Україні роту Leopard.

За словами спікера уряду Польщі Пьотра Мюллера, Варшава чинитиме тиск на інші європейські країни щодо передання Україні танків Leopard.

За інформацією українського МЗС, танки Leopard Україні готові передати п'ять країн. Однак для цього потрібна згода Німеччини.

Берлін про таке рішення не оголошував. Шольц заявив 17 січня, що веде переговори із союзниками про ймовірне постачання Leopard в Україну, зазначивши, що будь-які оголошення потрібно погоджувати.

Шольц, за даними німецьких ЗМІ, сказав 18 січня у телефонній розмові із президентом США Джо Байденом, що ФРН готова доправити в Україну танки Leopard 2 за умови, що США також нададуть бойові танки Abrams. Зазначають, що Байден, найімовірніше, не взяв на себе таких зобов'язань під час цієї розмови. У Пентагоні 18 січня зауважили, що США все ще не готові надати Україні танки Abrams, тому що "це дуже складна техніка", дорога і на ній складно тренуватися.