Кулеба: Усіх, хто вважає, що треба вести переговори з Путіним, просто запрошую до України. Нехай приїдуть, ми їх відвеземо в Ізюм
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що західні політики, які пропонують Україні вести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним, мають приїхати до України та відвідати території, що були під російською окупацією. Про це він заявив в інтерв'ю "1+1", яке вийшло 28 жовтня.
Кулеба зазначив, що завжди були ті, хто каже, що "не все так однозначно".
"Але це не те що не мейнстрім – це дуже, дуже маргінальні ізольовані голоси. Вони завжди будуть, це нормально. Тому що Росія теж не сиділа десятиліттями, склавши руки. Вона підгодовувала і виховала ціле покоління експертів, політиків, частин суспільства, які заряджені виключно на Росію і качають їхній наратив. Але вони зараз перебувають на маргінесі", – сказав він.
Міністр навів як приклад лист групи ліберальних демократів Конгресу США до президента США Джо Байдена.
"Це такі демократи з лівим уклоном, скажімо. [...] Але навіть вони, зробивши крок і опублікувавши цей лист до президента Байдена, за декілька днів його відкликали. І це ж не просто так відбулося. Це був результат певної роботи. Про що це говорить? Про те, що навіть ті, хто намагаються спотворити цю реальність і завести все через призму того, що треба домовлятися з Путіним... Є достатньо сил у столицях наших партнерів для того, щоб ставити цих людей на місце", – сказав міністр.
Кулеба нагадав, що конгресмени відкликали цей лист, і зазначив, що це їхня внутрішня політика.
"Насправді наша позиція дуже чітка: ви якщо починаєте вже такі речі говорити, якщо ви вважаєте себе такими крутими – незалежно від того, до якого політичного табору ви належите, – так ви не грайте в дипломатію, кажіть прямо: "Ми хочемо, щоб Росія перемогла, щоб ще більше жінок було зґвалтовано в Україні російськими солдатами, щоб ще більше масових могил із закатованими українцями з'явилося". Бо це і є шлях, який вони пропонують. А вони прикриваються красивими словами: там, "переговори з Путіним". Яких ще їм доказів бракує, щоб зрозуміти, що з президентом Путіним немає сенсу вести зараз переговори, тому що він налаштований виключно на війну? Я, до речі, усіх скептиків, усіх адвокатів цієї точки зору, незалежно від їхньої приналежності, просто запрошую в Україну. Хай приїдуть, ми їх відвеземо в Ізюм. Хай спустяться в розкопану могилу, з якої дістали закатованого росіянами українця, – хай постоять там дві хвилини. Потім повертаються до себе до столиці та думають, яку позицію оголошувати", – сказав він.
24 жовтня група з 30 когресменів лівого крила Демократичної партії США надіслала Байдену листа із закликом кардинально переглянути стратегію щодо війни в Україні та піти на прямі переговори з Росією. Політики на чолі з головою Прогресивної групи Конгресу Прамілою Джаяпал закликали Байдена поєднати безпрецедентну економічну і військову підтримку, яку Сполучені Штати надають Україні, з "дипломатичним поштовхом на випередження, подвоївши зусилля щодо пошуку реалістичних умов для припинення вогню".
25 жовтня лист відкликали. Джаяпал заявила, що звернення, підписане 30 лівими демократами, оприлюднили без належної перевірки.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський напередодні повномасштабної війни та впродовж кількох місяців після її початку наполягав на особистій зустрічі з Путіним, але у Москві відповідали відмовою.
17 травня в Офісі президента України заявили, що переговорний процес між країнами, який відбувався на рівні делегацій, припинили, оскільки наразі з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати. Від того часу він не був відновлений.
У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції України та прийняття умов РФ. Путін заявляв 7 липня, що РФ "серйозно поки що нічого не починала" у війні проти України, але водночас не відмовляється від мирних переговорів.
У липні Зеленський заявив, що українці після всіх трагедій за час війни не налаштовані на переговори з Росією. За його словами, "суспільство вважає, що спочатку мають звільнити всі території, а потім уже можна буде домовлятися".
30 вересня Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом ", – сказав він.
4 жовтня Зеленський ввів у дію ухвалене 30 вересня рішення РНБО, в якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".