Кулеба закликав міністрів ЄС збільшити постачання зброї й артилерійських снарядів для України
"Найбільш пріоритетна потреба – це артилерійські боєприпаси. Ідеться не лише про кількість, але і про швидкість постачання. Чим швидше ми отримаємо якомога більше снарядів, тим більше життів буде збережено", – наголосив Кулеба.
Міністр привітав ініціативу європейських колег збільшити Європейський фонд миру на додаткові €2 млрд для фінансування закупівлі зброї й боєприпасів для України та поповнення запасів партнерів.
Він також подякував європейським країнам за пропозицію про спільну закупівлю боєприпасів на основі ініціативи Естонії.
"Україна вітає ініціативу укласти угоду про спільну закупівлю боєприпасів між низкою європейських держав і Європейським оборонним агентством. Розраховуємо на її якнайшвидшу імплементацію й оперативне постачання боєприпасів для ЗСУ", – сказав міністр.
Кулеба також закликав оперативно надати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони, танкові снаряди, протитанкові системи, далекобійну, високоточну зброю й інше обладнання.
"Навчання залишається важливим елементом. Закликаю посилити відповідні програми, аби у процесі тренування постійно перебували не менше 10 батальйонів українських військових", – сказав він.
Глава МЗС особливо акцентував на важливості системного ремонту й виробництва зброї. Він також наголосив, що наступ Росії рано чи пізно втратить потенціал, тому важливо зараз надати українським захисникам максимальну кількість зброї та снарядів.
Контекст:
За даними ЗМІ, українські військові за добу використовують річний запас артснарядів невеликої країни Європи.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив 13 лютого, що ЗСУ у війні проти РФ використовують "у рази" більше боєприпасів, ніж передають їх західні партнери. "Війна в Україні поглинає величезну кількість боєприпасів і виснажує запаси союзників. Нинішній рівень витрат боєприпасів Україною в рази перевищує рівень нашого виробництва", – зазначив генсек Альянсу.
Глава Пентагону Ллойд Остін запевнив 14 лютого за підсумками дев'ятого "Рамштайну", що США і їхні союзники зроблять усе можливе для забезпечення України достатньою кількістю боєприпасів у найкоротші строки.
8 березня відбулася неформальна зустріч міністрів оборони країн – членів ЄС. За підсумками зустрічі глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що наступні тижні у війні будуть критичними, особливо в Бахмуті Донецької області. ЗСУ потребують артилерійських боєприпасів, наголосив він. Для цього Боррель запропонував підхід, "який базується на трьох напрямах, що доповнюють один одного".
За оцінкою глави Міноборони України Олексія Резнікова, Україна має в довгостроковій перспективі перевагу перед над росіянами щодо боєприпасів. Однак Резніков 8 березня заявляв, що ЗСУ необхідно вчетверо більше снарядів, ніж обіцяє закупити Європейський союз.