"Лексикон Проханова і Дугіна в устах Путіна". Після смерті дочки російський пропагандист Дугін зацікавив російського президента і тепер формує офіційну ідеологію Росії – "Медуза"
Президенту Росії Володимирові Путіну правильно "подали" смерть пропагандистки Дар'ї Дугіної, після чого її батька, "філософа-євразійця" Олександра Дугіна почали частіше запрошувати у Кремль для консультацій з ідеологічних питань і його вплив на президента країни-окупанта зріс. Про це написало 3 листопада видання "Медуза".
За словами співрозмовників видання, наближених до Кремля, раніше ЗМІ, зокрема західні, перебільшували вплив Дугіна. Його називали "головним ідеологом" або навіть "мозком" Путіна", хоча, за інформацією джерел "Медузи", до останнього часу російський президент був "поверхнево знайомий" із його теоріями.
Однак після підриву автомобіля Дугіної наприкінці серпня 2022 року, як розповіли джерела, наближені до адміністрації президента (АП) РФ, Путіна "серйозно зацікавила" фігура Дугіна. Смерть пропагандистки російському лідеру подали як атаку ворогів Росії на "антизахідників" і прихильників традиційних цінностей. Російський президент надіслав філософу телеграму зі співчуттями і тепер "усіляко схвалює" контакти своєї адміністрації з ним, пише "Медуза".
Отже, Дугіна останніми місяцями стали регулярно запрошувати у Кремль на "бесіди", які організовує внутрішньополітичний блок АП РФ (за його роботу відповідає заступник глави АП Сергій Кирієнко).
Окрім філософа, у зустрічах бере участь ще кілька носіїв ультраконсервативних поглядів, серед яких джерела "Медузи", наближені до Кремля і керівництва партії "Единая Росия", називають "письменника-патріота" з імперськими поглядами, головного редактора сталіністської газети "Завтра" Олександра Проханова, історика та одного з авторів газети "Завтра" Вардана Багдасаряна і засновника канала "Царьград", "православного олігарха" Костянтина Малофєєва.
За словами співрозмовників "Медузи", Малофєєв, Дугін, Проханов і Багдасарян мають допомогти Кремлю "намацати якісь контури нової ідеології" Росії. З "ідеологами" зустрічаються Кирієнко та його найближчі поплічники.
"Відбуваються приватні бесіди і зустрічі саме з ідеологічних питань – у чому мета Росії, чого вона хоче", – пояснив один зі співрозмовників.
Джерело "Медузи" розповіло, що Дугін і Проханов і раніше співпрацювали з Кремлем – зокрема наприкінці 2000-х, коли політичним блоком АП керував Владислав Сурков.
Наразі роль "ідеологів" зросла, а контакти стали регулярнішими, кажуть співрозмовники видання. Якщо раніше Дугін і Проханов, за задумом Кремля, мали працювати на вузьку ультраконсервативну аудиторію, то тепер вони допомагають сформулювати російську ідеологію в принципі.
Джерела "Медузи" розповіли, що за підсумками "розмов" в АП складають не лише "контури" нової російської ідеології, а й конкретні тези, які потім у своїх промовах можуть використати Кирієнко і Путін.
"Тепер лексикон Дугіна і Проханова в устах Путіна", – наголосив один зі співрозмовників видання.
"Медуза" зазначає, зокрема, що 30 вересня, за місяць після вбивства Дугіної, Путін уперше вжив у публічному виступі одне з улюблених понять Дугіна – "англосакси".
Як пояснив один зі співрозмовників видання, сам Кирієнко водночас не поділяє ультраконсервативної ідеології Дугіна і Проханова – він "риночник" і "прихильник жорсткого корпоративного управління", якому геополітика не близька. Однак заступник голови АП співпрацює з "ідеологами", оскільки їхні погляди близькі Путіну зараз.
"Зараз війна – потрібні войовничі", – підсумувало наближене до АП джерело "Медузи".
Контекст:
Пропагандиста і філософа Дугіна називають ідеологом "русского мира". Газета The Washington Post написала, що цей "украй правий російський інтелектуал" багато в чому допоміг сформувати думку Путіна щодо Росії та України. В іншій публікації The Washington Post американський письменник і журналіст Девід фон Дреле назвав Дугіна "мозком Путіна". Він припустив, що публічні заяви Путіна, в яких він заперечує існування України й українців, багато в чому базуються на роботах Дугіна.
Дугіїн входить до списку осіб, які загрожують нацбезпеці України. Проти нього ввела санкції низка західних країн, зокрема США, Канада, Великобританія, Австралія, Нова Зеландія, Японія, Швейцарія, Великобританія та ЄС.
Дар'я Дугіна працювала політичною оглядачкою організації "Международное евразийское движение", яку започаткував її батько. Вела Telegram-канал "Platonova | Z", у якому підтримувала російську агресію щодо України, була співавторкою "Книги Z" про російське вторгнення. У липні Великобританія ввела проти неї санкції за поширення дезінформації про війну Росії проти України. Газета The Washington Post написала, що її батько багато в чому допоміг сформувати думки президента РФ Володимира Путіна щодо Росії та України.
Автомобіль Дугіної вибухнув під час руху ввечері 20 серпня на Можайському шосе в Підмосков'ї. За деякими даними, в автомобілі мав їхати її батько.
22 серпня у ФСБ Росії заявили, що вбивство Дугіної нібито здійснили українські спецслужби. Виконавицею росіяни назвали українку Наталію Вовк (Шабан), яка нібито служить у Національній гвардії України. За даними ФСБ, після вбивства, 21 серпня, Вовк разом із дочкою виїхала до Естонії.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Дугіна Україну не цікавить. Секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що Україна не причетна до вбивства Дугіної – це справа рук російських спецслужб.