Литовського режисера Кведаравічуса вбили, коли він намагався вивезти з Маріуполя мирних жителів – розслідування

Про загибель Кведаравічуса стало відомо 2 квітня
Фото: lrt.lt

Литовського режисера-документаліста Мантаса Кведаравічуса вбили, коли він намагався вивезти з Маріуполя Донецької області трьох жінок, в однієї з яких була місячна дитина. Про це йдеться в спільному розслідуванні "Проекта" та латвійського видання "Спектр".

Ангеліна Сосновська, одна із жінок, яким допомагав Кведаравічус, розповіла журналістам, що мікроавтобус, яким вони збиралися виїхати з Маріуполя, був у сусідньому районі міста. Дістатися туди треба було пішки, пройшовши приблизно 3 км. Через обстріли режисерові із жінками довелося добиратися до машини цілу добу короткими перебіжками.

Коли вони проходили через двір будинку на бульварі Хмельницького, Кведаравічуса й водія, який його супроводжував, затримали. Згодом виявилося, що в цьому будинку був розташований опорний штаб російських військових і бойовиків терористичної організації "ДНР".

Після затримання жінки сховалися у квартирі одного з мешканців будинку й кілька разів ходили до російських окупантів із проханням відпустити їхніх супутників. У підсумку вони відпустили лише водія.

За його словами, російські військові змушували їх із Кведаравічусом роздягатися й шукали в них татуювання, сліди від зброї та бронежилета. У режисера вона побачила синець на спині. Сосновська припускає, що його могла лишити сумка, яку ніс режисер.

Жінки самі пішли до машини й зустріли там дружину режисера Ганну Білоброву. Дізнавшись про те, що сталося, вона вирушила шукати чоловіка й через шість днів знайшла його тіло на купі сміття недалеко від того місця, де його востаннє бачили живим.

Поговорити із журналістами також погодилися мешканці будинків на бульварі Хмельницького. Вони підтвердили, що наприкінці березня їхній район контролювали окупанти. Один із бойовиків "ДНР" користувався позивним Паштет. Розслідувачі знайшли в соцмережах двох окупантів із такими позивними. У чоловікові на ім'я Павло Мусієнко жінки, яким намагався допомогти Кведаравічус, "невпевнено впізнали" того, хто був під час затримання режисера.

Журналісти написали йому повідомлення в соцмережі "Одноклассники", але він відповів, що в боях у Маріуполі не брав участі. Водночас представники слідчих органів Литви, які займаються розслідуванням убивства Кведаравічуса, розповіли, що Мусієнко "входить у поле зору слідства, його причетність до затримання Кведаравічуса встановлюють".

Контекст:

Про загибель Кведаравічуса стало відомо 2 квітня. 5 квітня подруга режисера, журналістка Альбіна Левутіна повідомила, що його розстріляли російські окупанти, які взяли його в полон.

Кведаравічусу було 45 років. У 2003–2005 роках він викладав теорію релігії, права й політики в США.

У 2011-му він продюсував документальний фільм "Барзах" про зникнення та викрадення людей у Чечні. Прем'єра картини відбулася на Берлінському кінофестивалі, здобула спеціальний приз Amnesty International. Литовська кіноакадемія обрала "Барзах" найкращим документальним фільмом року.

Кведаравічус відомий, зокрема, як автор картини "Маріуполіс" (2016) про війну на Донбасі.