"Лізингодавець не готовий ризикувати літаком". Борт SkyUp, що летів із Португалії до Києва, був змушений сісти у Кишиневі
Рейс української авіакомпанії SkyUp, який летів з острова Мадейра до Києва 12 лютого, здійснив приземлення у Кишиневі через ситуацію в Україні. Про це повідомили 13 лютого у пресслужбі SkyUp.
У пресслужбі пояснили, що 12 лютого власник літака, резидент Ірландії, повідомив SkyUp про негайну заборону на вліт літака з бортовим номером UR-SQO у повітряний простір України.
"Попри всі зусилля авіакомпанії та готовність державних структур України звернутися до лізингодавця, власник літака надав категоричну відмову в той час, коли повітряне судно вже виконувало рейс до Києва", – ідеться у повідомленні.
Унаслідок цього літак приземлився в найближчому до території України аеропорту у Кишиневі (Молдова).
У SkyUp додали, що організували трансфер для 175 пасажирів з Кишинева до Києва та забезпечили всіх пасажирів харчуванням.
Команда подякувала за підтримку посольству України у Молдові.
На борту літака була Ольга Руднєва, виконавча директорка Фонду Олени Пінчук. Про цю ситуацію вона розповіла в Instagram Stories. За її словами, пасажирам повідомили про те, що борт сяде у Кишиневі, за дві години до запланованого приземлення у "Борисполі".
"Повідомили, що лізингодавець борту не готовий ризикувати літаком і тому він не дозволяє залітати в повітряний простір України. Посадили у Кишиневі, звідси автобусами до Києва колись. Водночас булки роздали", – розповіла Руднєва.
23 січня на тлі повідомлень про ймовірний напад Росії на Україну графік своїх нічних авіарейсів до Києва змінила німецька авіакомпанія Lufthansa.
24 січня відмовилися від нічної стоянки літаків у Києві швейцарська авіакомпанія Swiss, австрійська Austrian Airlines та нідерландська KLM.
8 лютого ірландський лоукостер Ryanair зупинив продаж квитків на всі рейси з Харкова і Херсона.
12 лютого нідерландська авіакомпанія KLM оголосила рішення припинити польоти в Україну.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.
Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентом.
11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.
Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.