МАГАТЕ найближчими тижнями скерує місії на три робочі АЕС в Україні та в зону ЧАЕС – Гроссі

ЧАЕС відвідає вже третя місія МАГАТЕ з початку вторгнення РФ
Фото: EPA
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) на запит України найближчими тижнями відправить місії з ядерної безпеки на три робочі атомні електростанції в Україні – Південноукраїнську, Хмельницьку й Рівненську АЕС, – а також у Чорнобильську зону.

Про це заявив генеральний директор агентства Рафаель Гроссі, повідомили 14 листопада на сайті МАГАТЕ.

Він підкреслив, що хоча світ зосереджений на нестабільній ситуації з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції, МАГАТЕ не має забувати і про інші ядерні об'єкти, розташовані у країні, "яка перебуває у стані війни".

Попередньо, кожна місія триватиме приблизно тиждень, але за потреби після них можуть бути й інші, зазначив Гроссі.

Щодо ситуації на окупованій росіянами ЗАЕС, то, за інформацією МАГАТЕ, до шести реакторів зовнішня електроенергія, необхідна для охолодження й інших важливих функцій ядерної безпеки, і далі надходить від єдиної зовнішньої лінії електропередавання напругою 750 кВ. Чотири реактори залишаються в режимі холодного зупинення, ще два – у режимі гарячого зупинення, щоб забезпечити парою станцію, а також опаленням жителів Енергодара.

Водночас у МАГАТЕ звернули увагу на розбіжності між українським і російським персоналом, який перебуває на станції після її окупації. Там наголосили, що український персонал виконує свої життєво важливі завдання під постійним тиском, а також стикається із суперечливими інструкціями щодо того, як керувати станцією.

За інформацією МАГАТЕ, останнім часом у районі ЗАЕС було "відносно спокійно", зменшилися обстріли на території станції та у промисловій зоні поблизу міста Енергодар.

"Проте наш досвід свідчить, що це може змінитися будь-якої миті й раптово дістати новий небезпечний поворот. Не час розслаблятися. Я продовжую мої рішучі зусилля щодо якнайшвидшого погодження та впровадження зони ядерної безпеки навколо АЕС. Це залишається терміново необхідним", – переконаний Гроссі.

У МАГАТЕ повідомили також, що 13 листопада на станцію прибула колона з 24 вантажівок із Запоріжжя з витратними матеріалами й запчастинами, зокрема хімічними реагентами, електродеталями й електрообігрівачами на зиму.

Контекст:

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну відбулося кілька місій МАГАТЕ: у березні на Південноукраїнській АЕС, у квітні та травні – на початку червня на ЧАЕС після деокупації зони відчуження, у вересні на Хмельницькій АЕС і на ЗАЕС. На ЗАЕС залишилися співробітники агентства.

У листопаді МАГАТЕ перевірило кілька об'єктів в Україні після звинувачень РФ у створенні "брудної бомби" й підтвердило, що незаявлених ядерних матеріалів на них немає. Також агентство проінспектувало Харківський фізико-технічний інститут, який кілька разів обстрілювали росіяни.