Майже 50 країн засудили РФ за депортацію українських дітей
Майже 50 країн підтримали спільну заяву, яка засуджує незаконну примусову депортацію українських дітей у Росію у відповідь на проведення засідання Радбезу ООН "за формулою Аррії" 5 квітня, де РФ головує. Заяву у Twitter опублікував постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
На цьому засіданні у віртуальному режимі має виступити російська уповноважена з прав дітей Марія Львова-Бєлова, ордер на арешт якої видав Міжнародний кримінальний суд. Великобританія заявила, що заблокує трансляцію виступу на сайті ООН.
В оприлюдненій Кислицею заяві йдеться, що РФ і далі зловживає повноваженнями та привілеями постійного члена Ради Безпеки ООН для поширення дезінформації про масові викрадення і незаконну насильницьку депортацію тисяч українських дітей.
Автори також зазначають, що численні джерела, які заслуговують на довіру, зокрема Міжнародний кримінальний суд, міжнародна комісія з розслідування подій в Україні, академічні інститути, ЗМІ та незалежні неурядові організації, привернули увагу до незаконної примусової депортації дітей з України до Російської Федерації.
"Ці ганебні дії мали місце в контексті повномасштабного вторгнення Російської Федерації і незаконної агресивної війни проти України, яку ми беззастережно засуджуємо. Російська Федерація прагнутиме представити свої дії в Україні як такі, що відповідають міжнародному праву, правам дітей і порядку денному "Діти та збройні конфлікти". Це не може бути далі від істини", – ідеться у заяві.
У заяві наводять низку фактів про депортацію українських дітей:
- російська влада допитала, затримала і насильно депортувала понад 19 500 українських дітей з їхніх будинків на території України в Росію. До цього входило навмисне відділення дітей від батьків і викрадення дітей із дитячих будинків перед передаванням цих дітей на усиновлення у Росії;
- незалежна міжнародна комісія з розслідування подій в Україні встановила, що передавання та депортація дітей Росією на території України та РФ порушує міжнародне гуманітарне право і є воєнним злочином.
"Ми беззастережно засуджуємо дії Російської Федерації в Україні, включно із, зокрема, насильницькою депортацією українських дітей, а також іншими брутальними порушеннями щодо дітей, вчиненими російськими військами в Україні. Жодна кількість дезінформації, яку розповсюджує Російська Федерація, не може ні спростувати істину, ні захистити людей від відповідальності за ці злочини", – підсумували автори заяви.
Заяву підписали Андорра, Албанія, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія та Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Грузія, Греція, Гватемала, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Південна Корея, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Королівство Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словаччина, Словенія Швейцарія, Україна, Великобританія та США.
Контекст:
За даними дитячої омбудсменки України Дар'ї Герасимчук, Росія депортувала і примусово перемістила понад 16 тис. українських дітей. Водночас Герасимчук зазначила, що оскільки частина території України перебуває в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.
17 березня МКС видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.