Масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів із-за кордону не буде – постпред президента

Остаточне рішення про примусове повернення ухвалюватиме суд, повідомив Веніславський
Фото: Alexandr Senko / Facebook

Масової екстрадиції військовозобов'язаних українців, які виїхали за кордон, не буде. Про це заявив член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський в інтерв'ю "Радіо Свобода" 5 вересня. 

За його словами, притягнення до відповідальності тих, хто покинув країну з порушенням закону, матиме індивідуальний характер.

"З кожного факту необхідно звертатися [до іноземної влади] й надавати відповідні документи про те, що особа переховується від органів досудового розслідування, суду, і лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції. Але з огляду на правила, європейські правові стандарти, які регламентують діяльність і судових органів, і правоохоронних, – це може бути оскаржено в суді Болгарії, Польщі чи Румунії", – сказав він.

Веніславський зазначив, що остаточне рішення про примусове повернення буде саме за судом.

"Тому, звичайно, це дуже непроста процедура, і будемо думати, як її зробити більш гнучкою. Але це потребує ретельних аналізів і дискусій", – додав він.

Веніславський повідомив, що найчастіше чоловіки призовного віку незаконно покидають територію України за фальшивими документами, наприклад із довідками про інвалідність.

Скільки саме ухилянтів виїхало з України, офіційно не повідомляли. Спікер Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповів 4 вересня в ефірі телемарафону, фрагмент якого опублікували в YouTube, що в середньому прикордонники затримують 20–30 осіб, які намагаються незаконно перетнути кордон України, переважно це чоловіки 18–60 років.

За інформацією Демченка, з 22 лютого 2022 року прикордонники затримали приблизно 14,5 тис. осіб, які намагалися незаконно перетнути кордон за межами пунктів пропуску (найчастіше це був кордон із Румунією та Молдовою). У пунктах пропуску найчастіше чоловіки намагалися незаконно покинути Україну з фальшивими документами, найбільше таких випадків було зафіксовано на кордоні з Польщею.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 27 липня 2023 року – до 15 листопада.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків (виїжджати, зокрема, можуть волонтери, моряки, держслужбовці, ті, хто є самотніми батьками). 

Торік у серпні президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться тільки після закінчення дії воєнного стану.

На тлі скандалу з колишнім одеським військкомом Євгеном Борисовим (його зараз заарештовано за підозрою в корупції) президент України Володимир Зеленський доручив перевірити військкомів у всіх регіонах України, "щоб вони не ганьбили нашу державу і пам'ять героїв, які гинуть на фронті". Масові перевірки розпочали Національне агентство з питань запобігання корупції, ДБР, СБУ, Нацполіція. 27 липня Зеленський поінформував, що перевірка вже на завершальному етапі й 11 областей уже "на особливому контролі" щодо цього питання. ДБР розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах, повідомили 21 липня в бюро.

30 серпня Зеленський за підсумками засідання РНБО анонсував проведення комплексної перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які ухвалили в період із 24 лютого минулого року і які можуть бути пов'язаними з корупційними порушеннями. У РНБО зазначили 1 вересня, що таку перевірку вже розпочали – імена ухилянтів і лікарів, котрі фальсифікували довідки військово-лікарських комісій, будуть відомі за два-три тижні.

4 вересня Rzeczpospolita написало, що Польща вже висилає організаторів виїзду українських ухилянтів. За інформацією, що надійшла виданню від прикордонної служби, Варшава відповідно до угоди з Україною вже почала депортувати громадян України, які беруть участь у незаконному в'їзді нелегальних іммігрантів до Європи.