"Ми на хорошому етапі переговорів". Малюська заявив, що Україна має усну згоду країн Заходу на передання заморожених резервів РФ

Україна "ламає через коліно" західних юристів, щоб довести, що отримання репарацій від РФ активами, замороженими у третіх країнах, оптимальний шлях, заявив Малюська
Фото: Denis Malyuska / Facebook
Країни Заходу дали попередню усну згоду на передання Україні російських золотовалютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього, заявив міністр юстиції Денис Малюська.

Про це він сказав 12 вересня в ефірі національного телемарафону, фрагмент відео опублікувало Міністерство юстиції у YouTube.

"Ми вже знаходимося на хорошому етапі переговорів. Попередня домовленість, розуміння наших партнерів, що кошти золотовалютних резервів потрібно передавати Україні, – вона є. З якою б країною ми не розмовляли, політична згода є – тільки дайте юридичні механізми, як це зробити", – сказав міністр.

За словами міністра, такий механізм розробляють. Планували, що він передбачатиме укладання відкритого для підписання міжнародного договору, який зніматиме суверенний імунітет з активів РФ і передаватиме їх Україні.

Малюська сказав, що підписання договору "в ідеальному світі могло б бути взимку", але поки що Україна змушена "ламати через коліно" західних юристів і переконувати їх, що запропонований спосіб отримання репарацій – оптимальний для всіх.

Попри це, Малюська переконаний, що Україна рано чи пізно зможе отримати ці гроші.

"Такого звіра в Європі ще не було. Вони не розуміли і не розуміють, як із ним працювати. Це нове, а нове для консервативної Європи і ще консервативніших юристів Європи – це складний крок уперед. Але наші західні партнери і так багато зробили такого, чого від себе не очікували", – сказав міністр.

Він зазначив, що на стягненні резервів російського Центробанку Україна зупинятися не збирається.

"Перший етап – це суверенні активи, приблизно $300 млрд. Другий етап – набагато складніший, це вилучення інших активів, наприклад, державних компаній чи російських олігархів. Останній етап – це судова тяганина, це роки", – сказав він.

Контекст:

Відновлювати Україну, яка зазнала колосальних руйнувань унаслідок воєнної агресії РФ, влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр.

У відповідь на повномасштабний напад Росії на Україну США, Канада, Євросоюз, Великобританія, Австралія та Японія ввели проти РФ кілька пакетів санкцій. Зокрема, США і ЄС наклали санкції на Центробанк Росії, заморозивши його закордонні активи.

За інформацією міністра фінансів РФ Антона Силуанова, Росія "не може використати" $300 млрд своїх резервів. Радник президента України Олег Устенко 15 березня повідомив, що "ці кошти вже зарезервовані для нас, плюс туди надходитимуть гроші від продажу заарештованого майна російської так званої еліти".

5 травня глава Європейської ради Шарль Мішель підтвердив, що ЄС працює над юридичною процедурою конфіскації російських активів. "На мій погляд, це питання справедливості – не лише заморозити активи, а й конфіскувати їх, щоб зробити ці гроші доступними для відновлення України", – підкреслив Мішель. Аналогічну процедуру готує Канада.

Генеральний прокурор США Меррік Гарланд 26 квітня заявив, що міністерство юстиції країни підтримає зусилля щодо передання заарештованих активів РФ Україні. Проте міністерка фінансів США у травні заявила, що Штати не можуть законно заарештувати заблоковані активи Центробанку РФ.

У липні Малюська говорив, що імплементувати механізм передавання російських активів – "якби в один прекрасний момент сталося чудо й усі сказали: "Ми згодні з таким механізмом і з кожною комою в цьому механізмі", – механізм можна імплементувати за пів року". Але до цього етапу ще не дійшли. "Сума на кону шалена. На кону шалені наслідки", – наголошував міністр.