"Ми не готові ризикувати". Зеленський про план Б щодо Донбасу

Зеленський: Я не виправдовуюся, але зараз усе не так просто
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 26 листопада під час пресмарафону заявив, що влада країни не готова ризикувати для врегулювання конфлікту на Донбасі. Трансляцію марафону вів Facebook-акаунт Офісу президента.

"Я не виправдовуюся, але зараз усе не так просто. Раніше не було COVID-19, енергетичної кризи. Загальмувалося все", – сказав Зеленський, зазначивши, що пандемія є однією з перешкод для проведення зустрічі в нормандському форматі.

За його словами, він проти запровадження в Україні воєнного стану, оскільки це негативно вплине на економіку країни.

"Ми сьогодні не готові ризикувати нічим... Це все б'є по нашій економіці", – підкреслив президент, коментуючи свою заяву 2019 року про те, що його команда не чекатиме ще п'ять років, щоб урегулювати воєнний конфлікт на Донбасі.

Він також додав, що зараз на сході гинуть українські військові, але вже не тисячами.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

За даними уповноваженої Верховної Ради із прав людини Людмили Денісової, за час збройного конфлікту на Донбасі загинуло майже 14 тис. українців, із них 4 тис. – цивільні особи. Також унаслідок російської агресії на Донбасі загинуло 158 дітей.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

За рік дії перемир'я загинуло 45 українських військовослужбовців і 163 дістали поранення, повідомляли у ТКГ 27 липня. 18 жовтня у ЗСУ поінформували, що від початку 2021-го в боях на Донбасі загинуло 55 українських військовослужбовців, 217 було поранено.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна Німеччина Франція Росія).

Останній саміт лідерів "Нормандської четвірки" відбувся в Парижі 9 грудня 2019 року. У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості виконали частково. Планували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося.