Міністри оборони країн НАТО обговорять питання винищувачів для України в червні – Столтенберг
Міністри оборони країн НАТО на зустрічі у червні обговорять питання можливого передання Україні західних винищувачів. Про це генсек НАТО Єнс Столтенберг сказав в інтерв'ю Spiegel 18 травня.
Столтенберг зазначив, що постачання зброї розвивалося в міру того, як просувалася війна. Зокрема, він нагадав, що спочатку важливим було легке протитанкове озброєння, потім з'явилися гаубиці та зенітні установки, а пізніше – танки.
Щодо винищувачів, то генсек згадав, що деякі країни, такі як Польща та Словаччина, вже доправили Україні МіГ-29 радянської розробки.
"Ми постійно обговорюємо питання про те, чи потрібні сучасні західні винищувачі – як у НАТО, так і у відносинах з Україною. Я очікую, що це питання обговорюватимуть і на зустрічі міністрів оборони країн НАТО у червні. Але не менш важливим, ніж постачання збройових платформ, є їхнє забезпечення. Сюди входить величезна кількість боєприпасів і запасних частин, а також цілодобове технічне обслуговування", – додав Столтенберг.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізувалося останніми місяцями.
Наприкінці березня глава Пентагону Ллойд Остін допустив передання Україні винищувачів F-16, але не на поточному етапі війни.
9 травня прем'єр-міністр країни Марк Рютте заявив, що його уряд припускає можливість передання Україні винищувачів F-16. Він зазначив, що Нідерланди обговорюють варіанти постачання бойової авіації Києву з Данією, Великобританією, деякими іншими країнами Європи, а також зі США. Глава уряду зазначив, що "дискусія триває".
15 травня, під час поїздки президента України Володимира Зеленського до Лондона, уряд Великобританії повідомив, що влітку 2023 року країна розпочне навчальну місію для українських пілотів, щоб підтримати їхні зусилля щодо створення нових українських ВПС із використанням літаків F-16 стандарту НАТО. Прем'єр Великобританії Ріші Сунак сказав, що Лондон буде головним партнером України у формуванні авіаційної коаліції.
Того самого дня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що українські пілоти проходитимуть навчання на французьких Mirage 2000. Постачати бойові літаки Україні Франція, за його словами, поки що не планує.
За словами Зеленського, створення авіаційної коаліції підтримало вже три країни – крім Великобританії та Франції, це Нідерланди.
Готовність навчати українських пілотів також висловила Бельгія.
Представник Пентагону в коментарі Politico, опублікованому 18 травня, заявив, що США не проти того, щоб треті країни передали Україні F-16.