"Міжсобойчики ні до чого". Клімкін прокоментував ідею Зеленського про окремі зустрічі в нормандському форматі
Ідея президента України Володимира Зеленського зустрітися з кожним лідером країн "Нормандської четвірки" окремо, якщо не буде зустрічі в нормандському форматі, – для України не дуже гарна.
Таку думку висловив 13 березня у Facebook колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"Ідея зустрічі з [президентом РФ Володимиром] Путіним без наших друзів точно зробить Україну та наші позиції слабшими. Якщо ми справді йдемо до ЄС та НАТО, то з ними разом потрібно боротися і перемагати – міжсобойчики тут ні до чого", – написав дипломат.
Він також скептично поставився до прямого залучення в нормандський формат представників США.
"Це не потрібно ані США і, відповідно, нам, адже буде сковувати їхні ініціативу та маневр, ані Німеччині та Франції, які хочуть зберегти нормандський формат, і тим більше Росії. До речі, ще не відомо, хто буде спроможний узяти на себе лідерство у нормандському форматі після виборів у Німеччині та Франції", – пояснив Клімкін.
За його словами, Україна "швидко втрачає вплив на ситуацію на Донбасі", й українські санкції щодо нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука – "явно не основна причина, якщо причина взагалі".
"Путін починає активно торгуватися з адміністрацією Байдена, і Донбас для нього – розмінна монета, чи краще розмінна карта у геополітичному пасьянсі. Скільки б ми не пропонували мирних планів – А, Б чи ще різні літери – Путіну це зараз не потрібно. А от на масштабну ескалацію він піти може, причому одразу всередині та ззовні, оскільки розуміє, що зараз йому "нема чого втрачати", – вважає Клімкін.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у ТКГ у Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться у 2020 році, однак цього не сталося.
12 січня 2021 року в Берліні відбулися перші цього року переговори радників лідерів "Нормандської четвірки". Заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак за підсумками зустрічі заявляв, що "похвалитися нічим".
Проведення відеоконференції радників лідерів країн "Нормандської четвірки" щодо врегулювання конфлікту на Донбасі 10 березня анонсував глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
За день до того він говорив про наявність конкретного плану мирного завершення війни на Донбасі, запропонованого Францією і Німеччиною та доопрацьованого Україною. У міністерстві закордонних справ РФ відповіли, що "вперше чують" про документ.