"Може бути крок РФ". Колишній спікер місії ОБСЄ прокоментував блокування спостерігачів на окупованій території

Після затримання росіянина Косяка місію ОБСЄ на окупованих територіях почали блокувати невідомі, вимагаючи його звільнення
Фото: OSCE SMM – Special Monitoring Mission to Ukraine / Facebook
Блокування спостерігачів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі може бути кроком РФ до того, щоб зовсім зупинити її роботу. Про це заявив спікер СММ ОБСЄ у 20142015 роках Майкл Боцюрків у коментарі "Радіо НВ" 18 жовтня.

"Дуже делікатна проблема. Як ви знаєте, росіяни говорять, що не мають впливу на бойовиків на Донбасі. Але ми знаємо, що вони мають дуже великий вплив. Я думаю, це може бути крок із російського боку, щоб зовсім зупинити роботу місії. Вони ніколи її не хотіли там... Я вже два місяці так думаю, бо ясно, що [президент РФ Володимир] Путін організовує ще більше grab line [лінію захоплення] в Україні. Вашингтон, Париж, Німеччина тепер займаються іншими дипломатичними проблемами (Афганістан, Азія тощо). Путін грає так: коли всі дивляться в інший бік, тоді він рухається... Я думаю, що щось насувається з Москви, адже ці протести є проросійськими і їх там, напевно, хтось інструктує, щоб вони блокували місію", – сказав він.

Боцюрків зазначив, що раніше теж були випадки протестів із боку бойовиків, але вони не мали загрозливих масштабів.

Контекст:

13 жовтня 2021 року українська делегація у ТКГ повідомила, що оперативна група Збройних сил України (ЗСУ) затримала на Донбасі громадянина РФ Андрія Косяка. Російський паспорт йому дали в лютому 2021 року в Ростовській області, уточнював спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович.

Косяк у складі групи озброєних осіб із пов'язками Спільного центру з контролю і координації під прикриттям проведення робіт із розмінування здійснював розвідування залишених позицій ЗСУ. У Косяка вилучили зброю та боєприпаси. Українська делегація у ТКГ також опублікувала фото його "військового квитка", виданого бойовиками "ЛНР".

Терористи "ЛНР" стверджують, що Косяк як "представник СЦКК" входив до групи з розмінування. Українська сторона наполягає, що затриманий під виглядом гуманітарної діяльності займався розвідкою.

18 жовтня суд в Україні заарештував Косяка.

Після затримання Косяка місію ОБСЄ на окупованих територіях почали блокувати невідомі, вимагаючи його звільнення.

Від ранку 15 жовтня перед готелем в окупованому Донецьку, у якому живуть члени СММ, місія зафіксувала масові збори за участю 50–100 людей, переважно молодих чоловіків, які перешкоджали будь-якому пересуванню патрулів ОБСЄ у приміщення і з нього 15-го та 16 жовтня, ідеться у звіті, опублікованому на сайті організації. Організація частково зупинила свою місію зі спостереження на Донбасі. Патрулювання в не підконтрольних уряду районах Луганської області продовжили згідно з мандатом місії.

17 жовтня в місії повідомили, що заблоковано також патрульну базу в Горлівці. Незаконні збройні формування не випускали співробітників із приміщення бази і вимагали звільнення Косяка. Власник готелю, де розташована база, також заявив, що місії заборонено покидати приміщення, посилаючись на "розпорядження мера Горлівки".

Українська делегація у тристоронній контактній групі щодо Донбасу розцінює утримання спостерігачів місії як захоплення їх у заручники, що має ознаки міжнародного тероризму.

19 жовтня СММ ОБСЄ відновила патрулювання зі своєї передової патрульної бази в не підконтрольній українському уряду Горлівці.