МЗС: Україна допустить до затриманого на Донбасі росіянина Косяка міжнародні організації, щоб усі побачили, кого РФ скеровує воювати

Участь Косяка в бойових діях на Донбасі ілюструє відповідальність РФ за ведення міжнародного збройного конфлікту на території України, зазначили у МЗС
Фото: Луганська обласна прокуратура / Facebook
Україна готова надати міжнародним організаціям, зокрема Міжнародному комітету Червоного Хреста, допуск до заарештованого громадянина РФ Андрія Косяка. Про це 21 жовтня у коментарі "РБК-Україна" та "Інтерфакс-Україна" повідомив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

Косяк у складі групи озброєних осіб із пов'язками Спільного центру з контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) під прикриттям проведення робіт із розмінування здійснював розвідку покинутих позицій Збройних сил України (ЗСУ), повідомляла українська делегація у тристоронній контактній групі (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі.

"Україна готова надати міжнародним організаціям, зокрема Міжнародного комітету Червоного Хреста, допуск до члена збройного формування Російської Федерації Андрія Косяка. Міжнародне співтовариство має побачити, кого Росія скеровує воювати проти українського народу", – сказав Ніколенко.

Він зазначив, що затримання Косяка і його задокументована участь у бойових діях на Донбасі вкотре ілюструють відповідальність РФ за ведення міжнародного збройного конфлікту на території України.

"Міністерство закордонних справ України також доручило посольствам за кордоном докладно проінформувати іноземні уряди про докази російської агресії і грубі порушення Росією домовленостей лідерів нормандського формату", – підкреслив Ніколенко.

Контекст:

У 2014 році Росія окупувала Крим і почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

13 жовтня 2021 року українська делегація у ТКГ з урегулювання конфлікту повідомила, що оперативна група ЗСУ затримала на Донбасі Косяка. Російський паспорт він отримав у лютому 2021 року в Ростовській області, уточнював спікер української делегації у ТКГ Олексій Арестович.

У Косяка вилучили зброю та боєприпаси. Українська делегація у ТКГ також опублікувала фото його "військового квитка", виданого бойовиками "ЛНР".

За словами головного редактора видання "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова, в телефоні Косяка виявили відеозапис, як він у складі мінометного розрахунку, порушуючи умови припинення вогню, веде вогонь по українських позиціях у районі Золотого. Отже, Косяк під прикриттям документів СЦКК вів розвідку для обчислення нових цілей для обстрілу, зазначив Бутусов.

Крім того, після затримання з'ясували, що уродженець Алчевська Косяк 2010 року як громадянин України скоїв умисне вбивство, зазначили у СБУ.

Терористи "ЛНР" стверджують, що Косяк як "представник СЦКК" входив до групи з розмінування. Українська сторона наполягає, що затриманий під виглядом гуманітарної діяльності займався розвідкою.

18 жовтня суд в Україні заарештував Косяка. Йому вручили підозру за ч. 2 ст. 260 Кримінального кодексу України (участь у незаконних збройних формуваннях).

У МЗС РФ назвали "провокацією" затримання громадянина Росії Косяка, закликавши розкрити його місце перебування і допустити до нього російського консула.

У МЗС України заявили, що російські дипломати дістануть доступ до Косяка. Глава відомства Дмитро Кулеба зазначив, що заяви МЗС РФ щодо Косяка "безумовно, є визнанням того, що Росія в різних формах, у цьому випадку у вигляді громадянина РФ, бере участь і є єдиною стороною міжнародного збройного конфлікту".