МЗС України до третьої річниці російської агресії в Україні: Понад 9800 загиблих, 1 млн 800 тис. переселенців
Росія як держава-агресор захопила 7,2% території України, де в окупації і терорі живуть мільйони громадян України, заявили в Міністерстві закордонних справ України з нагоди третьої річниці російської збройної агресії проти української держави.
Протягом трьох років російської агресії понад 9800 чоловік загинули, близько 23 тис. були поранені, майже 1 млн 800 тис. людей стали вимушеними переселенцями, йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України (МЗС), приуроченій до третьої річниці російської агресії проти України.
"Минуло три роки з моменту підступного нападу з боку держави-сусіда, яка взяла на себе зобов'язання поважати суверенітет і незалежність України, згідно з Будапештським меморандумом 1994 року, виступала одним з гарантів безпеки і територіальної цілісності України", – йдеться в заяві.
Таким чином Росія кинула виклик заснованому на цінностях світовому порядкові, "намагаючись відродити геополітичні конструкції минулого, де домінували право сили і поділ на зони впливу", зазначили в МЗС.
"Державою-агресором захоплено 7,2% території України, де в окупації і нескінченному терорі живуть мільйони громадян України. Не підконтрольною уряду України залишається ділянка російсько-українського державного кордону протяжністю 409,7 км, по якій Росія постійно спрямовує на територію України нових найманців, зброю і амуніцію. В окупованому Криму, закритому для будь-яких форм міжнародного контролю та моніторингу, системно порушуються фундаментальні права людини, від чого страждають перш за все українські активісти і корінний народ Криму – кримські татари", – йдеться в документі.
У МЗС нагадали, що на окупованих територіях безпідставно затримують і отримують тюремне ув'язнення громадяни України, безслідно зникають активісти, залякують їхні сім'ї та друзів. Заборонений Меджліс кримськотатарського народу.
"Відмова Росії виконувати Мінські домовленості підриває зусилля України і міжнародного співтовариства, спрямовані на деескалацію і стабілізацію в регіоні. Пропаганда Москви не знає кордонів брехні, фальсифікацій, підміни понять. Людське життя не має для агресора ніякої цінності. Крім України, російські структури неодноразово були зауважені у втручанні у внутрішні справи інших суверенних держав. Агресивна політика Російської Федерації – це загроза для всього світового порядку і світобудови", – заявили в МЗС України.
На думку українських дипломатів, світове співтовариство "виступило єдиним фронтом проти свавілля держави-агресора і її погорди до міжнародного права", увівши антиросійські санкції і ухваливши резолюції Генасамблеї ООН щодо територіальної цілісності України і ситуації з правами людини в Криму.
"Гідною і безальтернативною реакцією міжнародної спільноти є збереження солідарності з Україною у протидії російській агресії шляхом посилення політико-дипломатичного та економічного тиску на державу-агресора", – підсумували в МЗС України.
Росія окупувала Крим за підсумками незаконного референдуму навесні 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнається Україною та більшістю країн світу.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії ведуться між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.